Na místě bývalého hřbitova v Karlových Varech je dnes městský park. Odpočívá tam i Mozartův syn

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nově zrestaurovaný náhrobek Franze Xavera Wolfganga  Mozarta

Za kostelem svatého Ondřeje v Karlových Varech, kde se Mozartův park nachází, byl původně městský hřbitov. V 18. století postihla město opakovaně morová epidemie, a tak Josef II. nařídil zrušit hřbitov uvnitř města. Hřbitov se tak od farního kostela svaté Máří Magdalény v centru přestěhoval ke kostelu svatého Ondřeje za takzvanou Ostrovskou bránu na konci Ostrovské uličky, dnešní Ondřejské ulice, na severovýchodní okraj Karlových Varů.

 

 

 

Na zdejším hřbitově se pohřbívalo až do doby, kdy byl založen současný hřbitov v Drahovicích, na kterém se pohřbívá dodnes. Hřbitov u kostela svatého Ondřeje se 76 hroby tak ztratil svou funkci a postupně chátral. Nakonec byl zrušen a v roce 1913 byl přeměněn na veřejný městský park.

Když se v něm dnes posadíte na lavičku pod vzrostlé stromy, budete mít za zády náhrobky několika význačných osobností. Jsou sestaveny do půlkruhu v centrální části parku. Mezi zbylými 28 náhrobky určitě nepřehlédnete nově zrestaurovaný náhrobek Franze Xavera Wolfganga Mozarta, syna slavného hudebního skladatele.

Mozartův syn šel ve šlépějích svého otce. I on se vydal na hudební dráhu a stal se uznávaným skladatelem, sám se však podceňoval a neustále se srovnával se svým slavným otcem. Toho ale ve skutečnosti ani nepoznal, protože se narodil necelých pět měsíců před jeho smrtí. Do Karlových Varů se pokračovatel slavného rodu přijel léčit, ale 29. července 1844 tu podlehl rakovině jater.

Mozartův park je celoročně volně přístupný, z lázeňského centra města k němu vede cesta z hodně strmé Ondřejské ulice nenápadným vstupem za kaplí svatého Ondřeje.