Musíš za svou pravdou stát!

17. listopad 2023

Spirituál kvintet byla nejstarší česká folková skupina. Vznikla v roce 1960, kdy slovo folk u nás ještě neexistovalo. Výborní zpěváci, muzikálnost, kvalitní texty a kultivovaný pódiový projev – to byl Spirituál kvintet, legenda českého folku. 

Spirituál kvintet byl souborem s vysokým morálním kreditem. Složení jeho publika se po dlouhá léta neměnilo, na vystoupení chodily všechny generace včetně dětí s rodiči. Byl to zároveň i výraz respektu k souboru, který přežil 29 let v totalitě. Nejprve byl brán jako jazzový soubor, na začátku 60. let mu byl v tehdejší Československé televizi mu dokonce věnován i jeden z prvních pořadů seriálu o českém jazzu. Spirituál kvintet zpíval černošské spirituály v angličtině, v polovině šedesátých let částečně psal i vlastní texty a po roce osmašedesátém už anglicky zpívat nemohl vůbec.

"Dobře jsme znali chvaty protivníka a naučili se říkat, co bylo třeba a jak bylo třeba. Měli jsme výhodu, protože režim, který měl za úkol na umělce dohlížet, se zároveň navenek snažil vystupovat jako ochránce utiskovaných a slabých. Tím pádem pro něj bylo těžké zakazovat takzvaně černošské písně Spirituál kvintetu o touze po svobodě. Nikdo u nás totiž nevěděl, a nemohl tím pádem zkontrolovat, jaký je vlastně původní text, takže když Spirituál kvintet tvrdil, že jde o překlad, mohl zpívat třeba Až se k nám právo vrátí nebo Za svou pravdou stát," řekl Jiří Tichota.

Skupina však využívala i skutečnosti, že folk byl celosvětově spojován s bojem proti rasismu a tím jí u české cenzury mohly procházet i texty jinak nepřijatelné. Sehrál zakladatelskou roli v českém folku. Po šedesáti letech svou činnost ukončil 13. října roku 2021 sérií šestnácti vyprodaných Luceren.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?