Musíš za svou pravdou stát!
Spirituál kvintet byla nejstarší česká folková skupina. Vznikla v roce 1960, kdy slovo folk u nás ještě neexistovalo. Výborní zpěváci, muzikálnost, kvalitní texty a kultivovaný pódiový projev – to byl Spirituál kvintet, legenda českého folku.
Spirituál kvintet byl souborem s vysokým morálním kreditem. Složení jeho publika se po dlouhá léta neměnilo, na vystoupení chodily všechny generace včetně dětí s rodiči. Byl to zároveň i výraz respektu k souboru, který přežil 29 let v totalitě. Nejprve byl brán jako jazzový soubor, na začátku 60. let mu byl v tehdejší Československé televizi mu dokonce věnován i jeden z prvních pořadů seriálu o českém jazzu. Spirituál kvintet zpíval černošské spirituály v angličtině, v polovině šedesátých let částečně psal i vlastní texty a po roce osmašedesátém už anglicky zpívat nemohl vůbec.
"Dobře jsme znali chvaty protivníka a naučili se říkat, co bylo třeba a jak bylo třeba. Měli jsme výhodu, protože režim, který měl za úkol na umělce dohlížet, se zároveň navenek snažil vystupovat jako ochránce utiskovaných a slabých. Tím pádem pro něj bylo těžké zakazovat takzvaně černošské písně Spirituál kvintetu o touze po svobodě. Nikdo u nás totiž nevěděl, a nemohl tím pádem zkontrolovat, jaký je vlastně původní text, takže když Spirituál kvintet tvrdil, že jde o překlad, mohl zpívat třeba Až se k nám právo vrátí nebo Za svou pravdou stát," řekl Jiří Tichota.
Skupina však využívala i skutečnosti, že folk byl celosvětově spojován s bojem proti rasismu a tím jí u české cenzury mohly procházet i texty jinak nepřijatelné. Sehrál zakladatelskou roli v českém folku. Po šedesáti letech svou činnost ukončil 13. října roku 2021 sérií šestnácti vyprodaných Luceren.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.