Milan Černohouz

23. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milan Černohouz

Český zpěvák Milan Černohouz byl 18 let sólistou Orchestru Gustava Broma, s nímž projezdil půlku světa. Ve Spojených státech amerických však byl s Moravankou Jana Slabáka. Více se o tomto univerzálním zpěvákovi dozvíte v těchto Hvězdách, hitech, legendách.

Zpěvák s velmi kultivovaným přednesem a hladkým, ohebným hlasem Milan Černohouz byl vždy oceňován pro svoji všestrannost. Je jí pověstný: jen pro brněnský rozhlas nazpíval 900 snímků, z nichž nejméně 750 je uloženo v rozhlasovém archivu.

Milan Černohouz, rodák z Kolína, prožil mládí v Liberci, kde byl u začátků dětského pěveckého sboru Severáček, později zpíval v tanečním orchestru.

Dálkově vystudoval brněnskou konzervatoř a v roce 1966 se na 18 let stal zpěvákem orchestru Gustava Broma.

Milan Černohouz si v roce 1993 otevřel v Praze na Vinohradech malou vinárnu. Nazval ji U stréců a českým televizním divákům byl tento noční podnik znám ze šesti televizních silvestrovských pořadů. Hostům vinárny zpíval s kytarou evergreeny, trampské a semaforské písničky i české a moravské lidové písničky, často ho také na piano doprovázel vynikající klavírista Ivo Cíl, který vystudoval konzervatoř v Plzni a jehož otec kdysi vedl populární Škodovačku.

Od roku 1987 do roku 2019 zpíval Milan Černohouz s Veselkou Ladislava Kubeše a vdechl život stovkám nových písniček.

Jako bohem obdarovaný zpěvák se v roce 1976 blýsknul i v populární skladbě Soleado s textem Jaroslava Dvořáka pod názvem Zač by ten svět stál.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.