Mikulášská úvaha o úspěchu

3. prosinec 2012

Jak lze měřit životní úspěch? Nebo prospěch, který lidé přinášejí společnosti? Na toto téma se ve svém dnešním příspěvku zamýšlí Alena Zemančíková. Nazvala ho "Mikulášská úvaha o úspěchu".

Možná vlivem věku ztrácím nervy, ale čím dál častěji mě pohoršuje, když se zjednodušuje význam slova úspěch. Rodina, která musí se dvěma dětmi vyjít s průměrným platem, se musí docela uskrovnit. Je nabíledni, že žena v takové rodině je doma s dětmi z velmi dobrých důvodů a jen tak dlouho, dokud to děti potřebují. Pak se s největší pravděpodobností vrací do práce, příjem rodiny stoupne, daňový příjem do státní kasy také, a pokud stoupnou příjmy ještě víc, klesnou i "dávky" - rodinné přídavky jsou přece vyměřovány podle sociální situace rodiny.

důchody a sociální dávky

Podobně je vyměřován i příspěvek na bydlení, - každý si to může na internetu spočítat - pokud rodina nebydlí v mimořádně nákladném bytě, příspěvek na bydlení s průměrným příjmem nedostane.Představme si, že vedle v sousedství naší "neúspěšné" rodiny bydlí stejně starý manželský pár, který děti nemá, příjem obou partnerů je také průměrný, ale daně samozřejmě platí a "dávky" nepobírá. Tito bezdětní manželé pravděpodobně za celý svůj produktivní život vydělají víc než rodina se dvěma dětmi a také budou mít vyšší důchody. Rodiče, kteří vychovali dvě děti, by se mohli ptát, proč jsou za výchovu svých dětí ve stáří státem diskriminováni nízkými důchody, ale asi je to nenapadne. Když jejich děti dostudují a konečně se postaví na vlastní nohy, bude se rodičům zdát, že jejich ekonomický standart stoupl tak, že si pár let připadají jako v ráji a nadšeně si dopřejí to, nač sousední manželský pár měl vždycky - například dovolenou.

Zní to jako nějaké podobenství, moralita: kdo je tady úspěšnější? Ten pár, který víc vydělával, nebo ten, který vychoval dvě děti? Čím se měří úspěch? Ještě bychom se mohli zaplést do úvah o tom, že manželé, kteří děti neměli, si pravděpodobně ušetřili mnohem víc než ti, kteří vychovávali dvě děti. A nemajíce dětí, nemají ani vnoučat, takže pravděpodobně budou pracovat déle, neboť v našich poměrech se pracující rodiče malých dětí (zde vnoučat) bez pomoci babiček a dědečků těžko obejdou, takže ti rodiče, kteří vychovali děti, v důchodu ještě vychovávají vnuky - alespoň částečně. A podporují je. Je v tom jistá spravedlnost: ti, kteří děti mají, budou ve stáří těmi dětmi podporováni, pokud je dobře vychovali. Ti, kteří děti nemají, musí být lépe finančně připraveni na eventuální potíže svého stáří. To ale stále ještě neříká nic o tom, kdo je úspěšnější, ani o tom, kdo je státu prospěšnější.

Rodina, děti (ilustrační foto)

Mít děti je velký závazek, složitý úkol, těžké břemeno. Pro člověka s průměrnými příjmy i finanční. Pro každého, bez ohledu na zámožnost, je to zátěž. Děti nedělají rodičům vždycky jenom radost, nejsou vždycky zdravé a nechovají se vždy podle rodičovských přání. Vychovat je a vypravit o života jako slušné a zodpovědné lidi je významný úspěch a pro stát přínos. Přínos o nic menší než částky zaplacené na daních z příjmů.


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.