Michal Viewegh: Přerod v bioženu jsem zaznamenal i ve svém životě, z toho jsem se vypsal a protrpěl

17. srpen 2022

Na kontě má zhruba 35 knih, z kterých už mnoho bylo zfilmováno. Patří mezi nejprodávanější spisovatele a ani v době pandemie nelenil a vydal další dvě knihy. V jedné z nich nešetří kritikou.

Spisovatel Michal Viewegh v knize Zrušený rok – Deník 2020 kritizuje politiky, nakladatele a píše i o rodině. Reakce jsou jiné než na román. „Neměl to být ale žádný pamflet. Váhal jsem, co tam nechám, a na poslední chvíli jsem se sám cenzuroval a něco vyškrtl. Některé konflikty tam zůstaly, to prostě z mého života nezmizí. A pokud konflikt s nějakým člověkem je výraznou součástí autorova života, tak to tam být musí, jinak by autor lhal. Ale o rodině jsem psal hezky, tam stížnosti nebyly.“

Druhá kniha s názvem Dula navazuje na knihy Biomanžel a Biomanželka. „Je to volné pokračování o spisovateli Mojmírovi a jeho manželce Hedvice, která se mu před očima léty měnila. Jsou tam samozřejmě silné autobiografické motivy. Přerod v bioženu jsem zaznamenal i ve svém životě, z toho jsem se vypsal a protrpěl.“ Řada knih byla zfilmována a i tato volná trilogie už má nějaké scénáře. „Mohl by to být miniseriálek, nebo jeden velký film.“

Z neúspěšného sportovce úspěšný spisovatel

Rád chodí do knihkupectví nejen kvůli pracovním povinnostem, zejména když má autogramiády, ale i soukromě. O českém trhu knih říká, že je extrémně zahlcený. „Já se vlastně divím, že se tím psaním ještě uživím. Před 30 lety vyšlo každý čtvrtek šest knižních novinek a stálo se na ně fronty, ale dnes je to sto knih týdně vydaných naprosto chaoticky.“

Už dopsal paměti, které chce vydat ke svým šedesátinám. „Je tam vše, co považuju za pravdu. Paměti jsou formou jakéhosi bilancování, ohlížíte se. Já třeba byl dobrý v lehké atletice, ale nikdy jsem nebyl na bedně, tak jsem šel psát. S nadsázkou proto říkám, že jsem se stal spisovatelem, protože jsem byl neúspěšný sportovec.“

Byl jsem šťastný a nevěděl o tom

V roce 2012 se mu změnil život, když mu praskla aorta. Říká, že je člen klubu vyvolených, který to přežil. „Byla to zásadní změna v mém životě, už nejsem takový hédonista, některé věci dělám jinak. Dopracoval jsem se hlubších hodnot, ale bylo to nevyžádané školení, kdybych si mohl vybrat, tak se ho neúčastním.“

Zařadil se mezi invalidní důchodce. „Tu průkazku nemám z protekce. Všude bloudím, mám problém s pamětí a pozorností. Bez navigace nikam nedojedu. Asi u mě platí to úsloví: Byl jsem šťastný a nevěděl jsem o tom. Taková ta zpupnost, že třeba literární úspěchy, šťastné manželství a dobrý zdraví považujeme někdy za automatický nárok, a pak nás z toho ten život vyvede. Tak já už jsem v jiné kategorii.“

Alex Mynářová a Michal Viewegh

Původně studoval ekonomii, ale na vlastní žádost odešel. Proč? Jak se mu líbí filmy podle jeho knih, odklonil se některý od literární předlohy? Proč chce k šedesátinám jet lůžkovým vlakem? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

autoři: Alexandra Mynářová , djo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.