Michael Doubek: Mendelovy zákony dnes hrají v medicíně velkou roli
Profesor Michael Doubek pracuje v Ústavu lékařské genetiky a genomiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Co všcehno vědci zjistili z Mendelova DNA?
V loňském roce Masarykova univerzita organizovala ve spolupráci s Brnem a augustiniánským řádem exhumaci Mendelova těla. „Ostatky byly ztotožněny s nálezem v jeho oblíbené knize o astrologii, kde byl nalezen jeho vlas. Máme předběžné výsledky a hledáme, zda Mendel nebyl například přenašečem genu pro nějaké onemocnění, které je dědičné podle jeho zákonů. O bádání vyjde letos velká monografie.“
„Je například poměrně dobře zmapovaný konec Mendelova života, kdy trpěl onemocněním ledvin. Měl velké otoky i známky srdečního selhání. Zachovalo se i to, co mu bylo předepisováno za léky. Víme také, že celý život trpěl velkými výkyvy nálad, psychickými potížemi,“ prozradil v rozhovoru Michael Doubek.
Vědecký zájem převážil nad duchovním
„Mendel si výslovně přál, aby byl po smrti pitván. Pitva byla provedena v tehdejší nemocnici u svaté Anny, zachovaly se záznamy – i když ne nijak rozsáhlé,“ říká profesor Doubek.
„Mendelovy zákony, které on jako první popsal, dnes hrají roli a jsou významné v celé medicíně. Genetika je součástí všech medicínských oborů. Naprostá většina nemocí (i takových, do kterých bychom to na první pohled neřekli) má nějaký genetický základ.“
Co všechno se dá z DNA zesnulých osobností moderními metodami zjistit? Kdyby byl k dispozici přímý potomek v rodové linii, měl by výsledek zkoumání významnější výpovědní hodnotu? Co je to rekreační genetika? To vše prozradíme v Apetýtu!
Související
-
Byl Mendel skutečně Mendel? Vědci identifikovali ostatky otce genetiky, teď zkoumají jeho genom
Experti z brněnské Masarykovy univerzity tento týden zveřejnili část výsledků výzkumu exhumovaného těla zakladatele genetiky.
-
Vědci z Masarykovy univerzity se pokouší zrekonstruovat genom Gregora Johanna Mendela
Experti z Masarykovy univerzity se snaží zrekonstruovat Mendelův genom. Používají k tomu vzorky DNA. Ty získali – se svolením řádu augustiniánů – z Mendelových ostatků.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka