Mezi námi zvířaty

Těmto tučňákům u nás může být v zimě pořádně chladno

21. červen 2022
Mezi námi zvířaty

Tučňáka Humboldtova najdeme v plzeňské zoologické zahradě v prostorné voliéře, do jejíž části je možné vstoupit. A není tady sám – přímo do bezprostřední blízkosti návštěvníků se mohou vypravit i další druhy ptáků, jako třeba rybáci inka a rackové.

Voliéra má výhodu v tom, že se ke zde chovaným ptákům nemůže přiblížit žádný divoký pták. Je tedy tím pádem zabráněno přenosu různých nemocí, jakou je například ptačí chřipka.

A dle čeho nebo koho je vlastně tento nelétavý pták, tedy tučňák Humboldtův, pojmenován? „Je to samozřejmě po Alexandru von Humboldtovi, ale ani ne tak po jeho osobě, jako spíše po Humboldtově mořském proudu, jelikož tento druh tučňáka pochází z Jižní Ameriky. Ne každý tučňák je totiž ptákem Antarktidy, ten náš je z Peru a Chile. Přestože si tučňáka tedy všichni představujeme jako posla mrazu, tak mu tady může být v zimě zima a v létě zase horko,“ uvedl tiskový mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba.

Tučňák se živí především rybami a dalšími mořskými živočichy. „Majoritní potravou jsou pro ně sledi, čili patří k našim nejdražším strávníkům. Jsou krmeni dvakrát denně, přičemž dopolední krmení bývá kolem 9. hodiny ranní, tam to není stanoveno úplně přesně. Kdežto odpolední krmení je ve 14:30 hodin  a v sezóně bývá i komentováno ošetřovateli a patří mezi vyhledávané aktivity v zoo.

Tučňák jako indikátor změny času

Ačkoliv zvířata kalendář nemají, vše vnímají skrze naše chování. Tučňák je takový lakmusový papírek, takový indikátor změny letního a zimního času. Oni se v průběhu dne těší na odpolední krmení. Dostávají hlad a dle slunce a dalších věcí ten čas krmení poznají. Fronta tučňáků pak tedy čeká u vrátek na ošetřovatele a jeho dva kyblíky sleďů. Dvakrát do roka pak dojde k zajímavé změně, to je pochopitelně ta neděle, kdy my lidé spíme o hodinu jinak. Je komické vidět chování naší lidské společnosti i u nich,“ popsal zajímavý úkaz tiskový mluvčí.

Ve voliéře uvidíte různě zbarvené tučňáky. Jaký je mezi nimi rozdíl se dozvíte při poslechu reportáže.

Spustit audio