Nyala nížinná je na první pohled zajímavým druhem antilopy

9. leden 2024
Mezi námi zvířaty

Nyala nížinná je jihoafrickým druhem antilopy a k vidění je například v plzeňské zoologické zahradě. Její vzhled detailně popsal její chovatel a ošetřovatel Pavel Soukal.

„Rozdíl mezi samcem a samicemi je vidět na první pohled. Samice mají krásnou červenohnědou barvu a mají na sobě takové bílé tečky a proužky, které slouží k maskování. Samec má téměř antracitově černou barvu přecházející do barvy šedé. Na jeho těle můžete také vidět bílé proužky a tečky. Dále má půlmetrový huňatý ocas a po celém hřbetu, na břiše i krku má 15-20 cm dlouhé chlupy, dalo by se říci hřívu. Tu dokáže naježit a využívá ji na odstrašení soupeře.

Na hlavě má pak samec nádhernou ozdobu, a to rohy, které mohou mít až 80 cm a jsou do šroubovice, přičemž ta může mít 1,5-2 otáčky,“ řekl ošetřovatel, který dále uvedl, že ve volné přírodě následují nyaly tlupy paviánů pohybující se v korunách stromů. To, co paviánům upadne od úst, dole na zemi nyaly dojídají.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.