Mezi námi zvířaty

Na pštrosovi lze pozorovat jeho příbuznost s dinosaury

12. září 2022
Mezi námi zvířaty

Pštrosa dvouprstého bychom ve volné přírodě našli v Africe. Tento nelétavý pták se ale v zajetí nachází všude možně ve světě – například i v České republice.

„Máme tady přímé potomky dinosaurů, na kterých je dokonce krásně vidět, jak měli dinosauři vyvinuté nohy. Máme tady totiž pštrosy dvouprsté,“ řekl v úvodu průvodce na Zámeckém statku v Újezdě nade Mží Jiří Riedel, který dodal, že pštros může být využíván také jako hospodářské zvíře:

„Existují farmy, které se zabývají chovem pštrosů. Můžeme využívat třeba jejich vejce. V pštrosím vejci je celkem 24 slepičích vajec. Když pštros snese snůšku vajec, obsahuje jich zhruba 18. Je to celý jeho roční výkon. Pštrosy můžeme chovat též na maso, nebo lze využívat i jejich peří. Samice jsou krásně hnědé, samci jsou černí a bílý. Z jejich peří se vyrábí například prachovka, která je na dotek velice jemná a skutečně vám ten prach uklidí.“

Pštros pohlídá pozemek lépe, než pes

Pštros má také svoje nej: „Jedná se o nejvyššího žijícího ptáka. Je to také rozhodně nejlepší hlídač, je dokonce lepší, než pes. Pokud si pštrosa pořídíte domů, žádný zloděj nemá šanci. Pštrosa můžete využít také jako dostihové zvíře. Tady na farmě máme jednoho pána, který na pštrosech dovede jezdit,“ řekl Jiří Riedel.

Jak konkrétně se pštros během jízdy ovládá a jak je rychlý ve srovnání s gepardem? Poslechněte si reportáž!

Spustit audio