Mezi Bali a Borneem mě přepadli piráti, byla to smůla, říká mořeplavec Jiří Denk
Jiří Denk jako první Čech obeplul Severní a Jižní Ameriku. Za sebou má také cestu kolem světa a na palubu bere i své děti. „Pobyt na lodi je v mých očích velmi zdravý, ze školky děti nosí akorát soplíky.“
Jiřímu Denkovi se podařilo v roce 2019 zdolat polární tzv. Severozápadní cestu nad Severní Amerikou. „Je unikátní v tom, že se mi to povedlo jako první lodi v historii České republiky. Z celosvětového pohledu statistika neexistuje, ale je 30 plachetnic z celého světa, které pluly na Antarktidu a propluly Arktidou z Grónska na Aljašku,“ vypráví mořeplavec.
Lásku k cestování má odmala. „Každý rok jsem byl na tři týdny na táboře a nikdy mě nenapadlo, že bych tam nejel. Ale nikdy jsem neplánoval být mořeplavcem, nestavěl jsem si modely lodí. V roce 2000 jsem šel po ulici a narazil na půjčovnu lodí. Udělal jsem si kapitánské zkoušky a hned mě to chytlo. Je to vášeň. Objevil jsem krásu prodloužených víkendů a jezdil jsem k moři i 10x za rok.“ Po šesti letech sbírání zkušeností si pořídil vlastní loď.
Děti na palubě
Pět měsíců v roce obvykle stráví na moři. „V Česku jsem tak na tři čtyři měsíce. Program podřizuji dětem, ale cestujeme s nimi. První dceři bylo 15 měsíců, když jsme pluli přes oceán, v průběhu se naučila chodit. Druhou dceru jsme vzali na loď už ve třech měsících. Dohromady máme ze všech vztahů čtyři děti a přes léto jezdíme pokud možno společně.“
O zdraví dětí se nebojí. „My jsme naštěstí nemuseli lékaře nikdy shánět, pobyt na lodi je v mých očích velmi zdravý. Ze školky děti pořád nosí nějaké rýmy, my jsme na sluníčku, koupeme se v moři.“
Jiří Denk pořádá přednášky pro základní a mateřské školy. Napsal knihu Plavba kolem světa a je spoluautor knihy Příběhy mořeplavců: Češi a Slováci, kteří obepluli svět.
Cesta kolem světa
Na cestu kolem světa zvolil opačnou strategii, než která je obvyklá. „Většina mořeplavců vyplouvá z Evropy a končí v Karibiku, ale tam je to vcucne a nechtějí plout dál. Takže já jel na Nový Zéland, tam jsem si koupil loď a vyjel jsem ze Zélandu.“
Plavba trvala s přestávkami přes tři roky. Ocitl se někdy v nebezpečí? „Mezi Bali a Borneem mě přepadli piráti, ale nedostali se ke mně na loď, tak mi aspoň srazili stěžeň. Půl roku jsem ho v Thajsku opravoval.“
Jeho loď je velká 12 metrů a dobře vybavená, ale nepovažuje ji za žádný mercedes. „Je to poctivá střední třída. Expediční loď, kterou jsem pořídil v roce 2014, a klidně může dvacet let ještě sloužit. Záleží na péči. Ale aby nedošlo k mýlce, tak svět můžete obeplout třeba i na lodi velké osm devět metrů. S takovou obeplul svět poslední český mořeplavec. Je to méně pohodlné, je tam míň prostoru a trošku víc to na vlnách houpe. Ale bezpečné to je stejně.“
Potápění se žraloky
Na svých cestách se také rád potápí. A nejraději se žraloky. „Žraloků je přes 300 druhů. Kousnou do člověka, jen když jsou vyprovokovaní. Takže se s nimi klidně můžete koupat. Největší žralok je žralok velrybí, má 8 až 12 metrů a je to býložravec, takže nic nehrozí. Je to úžasný zážitek.“
Stejně tak je nadšený z rejnoků manta. „Manty jsou jak vesmírná loď. Mají průměr čtyři metry a můžete vedle nich plavat. Ale nechtějí se moc kamarádit. Jednou jsem jednu pohladil a hned zmizela v tom šeru.“
Jak to mají děti se školou, učí se na lodi? Jak se pluje mezi ledy? Jak dlouho vydrží loď a musí mít nějaké speciální vlastnosti? Co si balí na tak dlouhé cesty? Poslechněte si nevšední vyprávění mořeplavce v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka