Meteorologické pozorování v Klementinu systematicky zaznamenávají už od roku 1775
Rozsáhlý areál na Starém městě blízko Karlova mostu patří k barokním pokladům Prahy. Po pražském hradu je i jejím druhým největším stavebním celkem.
Na místě původního areálu kláštera dominikánů a několika středověkých domů vznikala tato jezuitská kolej od roku 1653. Na výstavbě se podílelo mnoho významných architektů, štukatérů i sochařů.
Kromě škol, kolejí a knihovny obsahuje i několik kostelů. Dominantami jsou například hodinová věž kostela Nejsvětějšího Salvátora či astronomická věž se sochou Atlanta. Meteorologická pozorování tu systematicky zaznamenávají od roku 1775, jde tedy o nejdelší souvislé pozorování ve střední Evropě.
Klementinum bylo dokončeno na začátku 18. století a i po zrušení jezuitského řádu zůstalo centrem věd. Areál je spojen s mnoha velikány české vzdělanosti. Na zdejším akademickém gymnáziu vyučoval třeba Josef Jungmann nebo Václav Kliment Klicpera, na původní jezuitskou tiskárnu navázal Matěj Kramerius.
V současnosti je areál využívám hlavně Národní knihovnou a je oblíbeným cílem tuzemských i zahraničních turistů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.