Mariánské Lázně hostí Festival porozumění. Snaží se bourat zavedené předsudky

18. květen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Festival porozumění v Mariánských Lázních

Obrovský černý novofundlandský pes jménem Flíček zdraví svého pána Libora Macháčka. Chvilku předtím, než společně vejdou do učebny v základní škole, kde mají předvádět ukázky canisterapie. Jedná se rehabilitaci za pomocí speciálně vycvičených psů.

Ve třídě sedí zdravé děti, společně s dětmi se zdravotním hendikepem. Sledovat práci cvičitele a jeho psů je hodně baví. Zvířata si mohou pohladit. Většina dětí vidí podobnou ukázku poprvé. Tím spíš, že v ukázkách účinkují psi hned tři. Jeden velký, a dva malí.

„Přijeli jsme sem z Ostravy. Zejména v Moravskoslezském kraji působíme v oblasti podpůrné léčby canisterapie. Pomáháme i v nedalekém Mnichově, v ústavu zdravotně hendikepovaných,“ vysvětluje cvičitel a majitel speciálně vycvičených psů Libor Macháček.

Poprvé jsme sem přijeli před devíti lety. Dětem ukazujeme, v čem canisterapie spočívá. Ale také to, jak je nutné pejsky na práci připravit. „A ještě předtím, než nám psi pomáhají, musí se o ně člověk hlavně postarat. Stejně jako v životě,“ říká Macháček.

Festival porozumění v Mariánských Lázních

Ukázky canisterapie na základní škole v Mariánských Lázních - Úšovicích jsou součástí tradičního Festivalu porozumění. Festivalu, který bourá zavedené předsudky. Tím, že přirozeně propojuje světy zdravých a hendikepovaných. Pomocí uměleckých dílem, koncertů, pracovních setkání a přednášek.

Pořadatelem Festivalu porozumění je Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením České republiky. Jitka Dvořáková z organizačního týmu festivalu si myslí, že přehlídka se za 15 let svého trvání osvědčila.

„Máme výbornou spolupráci s učiteli ze škol, které děti na tuto akci připraví. Řeknou jim, že vlastně jsou lidé s různými hendikepy, a že se s nimi tady setkají. Ze začátku jsou sice děti trošku na rozpacích, ale v průběhu těch aktivit, těch dopoledních workshopů se postupně seznámí. A nemají s tím obvykle problém,“ dodává Dvořáková.

autor: zdt
Spustit audio