Letec RAF se po letech vrátil na místo sestřelu svého letounu

8. květen 2013

Pamětníků druhé světové války ubývá, a stále méně je i přímých účastníků někdejších bojových operací. Někteří z nich se ale dokonce vracejí na místa, která pro ně kdysi znamenala smrtelné nebezpečí. Jeden z bývalých letců britského královského letectva se nedávno vrátil do Krušných hor v severozápadních Čechách.

„Stojíme pod vrcholem Holubího vrchu u Klášterce nad Ohří, kam v noci z pátého na šestého března 1945 dopadl Lancaster ze stavu 625. perutě bombardovacího velitelství britského letectva.“

Slova bývalého novináře Čestmíra Zbuzka vysvětlují dramatické okamžiky sestřeleného letounu, na jehož palubě se nacházel i seržant Joseph Williams. Na místo pádu se tento muž před časem vrátil už po třetí.

Přesné místo dopadu stroje musel i tentokrát hledat za pomoci mapy a několika nadšenců. S Joe Wiliamsem a Janem Zdiarským byl na kultovním místě leteckých archeologů i další člen výpravy Martin Velek.

„Jsou tam kusy gumy ze samosvorných nádrží, které po průstřelu bránily, aby z toho tekl benzín. Zlomky třeba klikové skříně jsou rozbité na kusy menší než dlaň. Přitom je to centimetr tlustý, hliníkový odlitek,“ popsal.

Příběh sestřeleného letounu Lancaster měl šťastný konec. Sedmičlenná posádka se zachránila. I díky německé rodině, která pomáhala s ošetřením popálenin.

„Po seskoku z letadla jsme přišli na farmu německé rodiny, která se o nás postarala. Řekl jsem farmáři, že válka brzo skončí a já se vrátím poděkovat. On mi to jen odkýval. No a pak trvalo hodně dlouho, než jsem svůj slib splnil,“ vyprávěl Williams.

On a další členové osádky se nakonec dostali do německého zajetí a vězení v Kadani. I sem se ale Williams, který nedávno oslavil 90. narozeniny, před časem vrátil.

autor: zdt
Spustit audio