Lesy, hony a svatý Hubert v jižních Čechách
Svatohubertské mše pořádají myslivci vždy na začátku listopadu k poctě svých patronů - svatého Huberta, ale také jeho předchůdce svatého Eustacha. Této tradici se po staletí dařilo na celém našem území, ovšem největší kořeny zapustila v místech kolem velkých šlechtických sídel, spojených s lesem a lovem.
Jedním z takových sídel je i zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou v jižních Čechách, který patříl Schwarzenbergům, kteří byli nejen vášnivými lovci, ale také myslivci a lesníky. Na jejich lovecké sídlo a jeho provoz byla navázána i řada velmi specifických profesí a lovecké a myslivecké zvyklosti se promítli i do místního folklóru a zvykosloví.
Dnes je lovecký zámek Ohrada sídlem jedné z poboček Národního zemědělského muzea, ovšem lesnické a lovecké tradice v místě žijí dál. A také lidové písně o lesu, lovu a myslivcích. Poslechněte si rozhovor s ředitelem pobočky NZM na zámku Ohrada Jiřím Houdkem a muzeoložkou Janou Melcrovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.