Lázeňská města chtějí nominaci do UNESCO podat ve druhé polovině roku

12. leden 2018
Za léčivými prameny lidé jezdí do Františkových Lázní už od středověku

Lázeňská města sedmi zemí chtějí v druhé polovině letošního roku podat nominaci Slavných lázní Evropy na seznam Světového dědictví UNESCO. Nominační dokumentace bude ještě doplněna o některé formální náležitosti a po schválení ve všech dotčených zemích bude odeslána do Paříže.

„Chtěli jsme původně nominaci podat do konce ledna. Nicméně vzhledem ke schvalovacím procedurám v sedmi účastnických zemích to časově není možné do konce ledna stihnout. Tak, jak bude doplněna a dopracována, bude podána v průběhu roku 2018. Následovat bude vyhodnocení té nominace centrálou UNESCO v Paříži," řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Zatím podle něj nelze odhadnout, jak dlouho vyhodnocení potrvá. Není totiž jasné, jak se UNESCO k sériové nominaci 11 měst postaví. Pokud by vše trvalo standardně dlouhou dobu, o nominaci by se mělo rozhodnout v roce 2020.

Nominace se týká Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní

Byla kvůli tomu mimo jiné sjednocena a rozšířena památková ochrana v těchto městech. Součástí jejich památkových rezervací je nyní i takzvaná lázeňská kulturní krajina.

„Tím je myšlena síť lázeňských cest, altánů, vyhlídek, rozhleden, památníků, laviček a křížků, kterými jsou protkány okolní lesy. Je to vůbec poprvé, co byla taková krajina zahrnuta do památkové rezervace," uvedl náměstek primáta Jiří Klsák.

V Mariánských Lázních a Karlových Varech byla dosud památková ochrana formou památkové zóny, změna na rezervaci se ale majitelů dotčených nemovitostí nedotkne. Souhlas památkářů s úpravami na nemovitostech ale budou muset mít i majitelé domů, které jsou do rezervace zahrnuty nově. Týká se to částí Drahovic a Tuhnic v Karlových Varech a dvou ulic ve Františkových Lázních.

Konečné složení původně širší nominace je 11 evropských měst - Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Nominace se připravuje více než deset let, vzhledem k počtu zastoupených měst je nejsložitější nominací v české historii.

autor: ČTK