Kostel v Plasích má hodně denního světla. Je to typické pro cisterciáckou architekturu středověku

29. březen 2025 11:30

Největší audioportál na českém internetu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích je trojlodní bazilka | Foto: Anděla Blažková, Český rozhlas

Vnitřek chrámu dýchne na návštěvníky svou monumentálností. Poslechněte si víc

Většina památek otevře své brány 5. dubna. Do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích na severním Plzeňsku můžete zavítat už teď.

Zrestaurované barokní varhany z dílny loketského varhanáře Abrahama Starcka z roku 1668

„Kostel je srdcem klášterního areálu. Je to nejstarší budova, kterou tady vystavěli mniši už ve 12. století. V podobě, v jaké ji vystavěli, se zachovala do dnešní doby, i když ta podoba je trošku schovaná za barokními úpravami,“ říká zástupkyně kastelána a zároveň průvodkyně kláštera v Plasích Monika Tuková.

Hlavní průčelí kostela nabízí pohled na obnažený románský portál, který patří do starší doby kostela. „Byl to portál, který sloužil významnějším návštěvám pro vstup dovnitř,“ přibližuje. Vnitřek chrámu dýchne na návštěvníky svou monumentálností. „Je to trojlodní bazilika. Vidíme před sebou dlouhou hlavní loď, která je zakončena hlavním oltářem. Ten je barokní, taktéž i okolní výzdoba. Ať už jsou to chórové lavice, obyčejné lavice, nebo obrazy,“ popisuje průvodkyně.

Kostel je díky oknům velmi prosvětlený. „Právě zalití denním světlem je typické pro cisterciácké kostely středověké doby. Cisterciáci si vytvořili specifickou architekturu, kterou už v hlubokém středověku využívali v každém klášteře. Vyznačovala se jednoduchostí prostoru, velkým prosvětlením a téměř minimální výzdobou,“dodává.

Prohlídka kostela je dlouhá zhruba 25 minut i s průvodcem. Kostel je mimo hlavní sezónu zpřístupněn od středy do pátku, vždy ve 13 hodin.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň