Kateřina Cajthamlová: Změny nehtů souvisí s věkem i nevhodnou dietou. Rad je mnoho, mě zaujal řepík

25. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Co víme o nehtech? | Foto: Shutterstock

Kateřina Cajthamlová: Změny nehtů souvisí s věkem i nevhodnou dietou. Rad je mnoho, mě zaujal řepík

Nehty a péče o ně je velké téma. Na rukou rostou rychleji, na nohou pomaleji. „Je to v poměru 2 : 1. Růst na rukou není ničím rušen. Kdežto na nohou máme boty, a tím se to může brzdit, ale nemám na to žádná relevantní data,“ říká Kateřina Cajthamlová v pořadu Vesele a zdravě.

Co prospívá kůži, většinou prospívá i nehtům. „Podle léčitelů se z nehtů dá vyčíst spousta informací. Je pravda, že třeba revmatoidní artritida nebo lupénka se na nehtech můžou projevit. Tyto nemoci naruší normální projev nehtů. Ale jakékoli změny je třeba konzultovat u kožního lékaře.“

Barva nehtů

U nehtů lze pozorovat různé zabarvení. „Bílé nehty souvisí se stárnutím, ale může to být i známka chudokrevnosti. Namodralé značí nedostatek kyslíku v těle a potíže s plícemi, raději hned navštivte lékaře,“ doporučuje Kateřina Cajthamlová.

Paličkovitý tvar nehtu může poukazovat na vrozenou vadu srdce. „Zašedlé nehty značí dlouhodobý nedostatek železa. Dodejte tělu luštěniny a maso. Pokud na nehtu spatříte černý pruh nebo skvrnu, tak okamžitě vyhledejte lékaře, protože takto se může projevovat melanom. A pak jsou zajímavé nehty, které jsou do poloviny červené a zbytek bílý. Takto se projevují choroby ledvin. Po léčbě červená barva zase vymizí.“

Ruce paní Jany předtím, než na nich začala pracovat nehtová designérka

Babské rady Jarky Vykoupilové

  • Na zpevnění a pružnost nehtů pomáhají koupele v odvaru z řepíku lékařského. Hrst sušeného řepíku vařte pět minut ve 250 ml vody. Nechte deset minut louhovat, potom sceďte.

  • Na pevnost nehtů je příznivý lněný olej, kterým denně masírujte nehty nebo nehty ponořte na pár minut přímo do teplého oleje.

  • Křehkým a lámavým nehtům pomáhá potírání čerstvou šťávou z cibule.

  • Nehtovou plíseň nejlépe vyženete horkým octem, do kterého namočíte prsty. Pak je opláchnete a natřete olejem. Aplikujte alespoň třikrát týdně. Pomáhá i klasické potírání míst slivovicí.

„Co se týče slivovice a octa, tak obojí funguje jako dezinfekce, a může to velmi dobře působit,“ potvrzuje Kateřina Cajthamlová. „Překvapily mě účinky řepíku. Je to opravdu úžasná bylina. Zjistila jsem, že patří mezi nejstarší léčivky, které využívali už Slované a Řekové. U nás se řepíku dokonce říkalo král všech bylin. Obsahuje flavonoidy, které podporují stav cévní stěny a oběhového systému. Díky kyselině křemičité příznivě působí nejen na zdraví močových cest, ale i na nehty. Účinky se uplatňují také na dýchací cesty a podpoře přirozené obranyschopnosti. Takže ty babičky a prababičky věděly.“

„Pokud jde o lněný olej, tak ten si na noc nanášela už moje babička a spala v rukavičkách. Obsahuje vitamin C, který prospívá nehtům, a navíc snižuje tvorbu stařeckých skvrn.“

Řepík lékařský

Na co si dát pozor

Změny nehtů souvisí s věkem, nedostatkem bílkovin ve stravě, nedostatkem vitaminů D i C. „Podélné rýhy značí problémy se zažíváním. Dbejte o dostatek stravy s vlákninou a pravidelně vyprazdňujte střevo. Příčné rýhy mohou znamenat infekce typu třeba tyfus.“

Plísňová onemocnění souvisí se stavem organismu, jsou infekční a musí je posoudit kožní lékař. „Pokud se u straších lidí objevuje plíseň i mezi prsty, nechť se nechají vyšetřit na cukrovku.“

Úklid domácnosti

Ženy si poškozují nehty tím, že pracují bez rukavic, ať při mytí nádobí nebo jiných domácích pracích. „Nejvíc trpí prostředníček, protože je nejdelší. Škodí také ne úplně správná manikúra, třeba když máme tupé pilníky. Pokud ženy drží nevhodnou dietu, může klesnout hladina vitaminu E, který má na vzhled nehtů také vliv. Vyzkoušet můžete i kolagen.“

Nehty chraňte lakem na nehty, zejména pokud se třepí. To paní doktorka doporučuje i mužům. „Jsou průsvitné laky a nehty pak vypadají přece jen lépe. Pro odstranění laku používejte šetrný odlakovač.“

V jakém případě se nasazují antimykotika ve formě léků? Jak může kvalitu nehtů ovlivnit biologická léčba? Jakou roli hraje měsíček nehtového lůžka? Co říká Kateřina Cajthamlová na kousání nehtů? Poslechněte si v pořadu Vesele a zdravě.