Karlovy Vary ozvláštnily divoké šelmy a postavy z 3D tiskárny

7. srpen 2019 08:20
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sochy Michale Gabriele ve karlovarských Dvořákových sadech vzbuzují zájem kolemjdoucích

V Karlových Varech obdivují lidé sochy Michala Gabriela. Vidět je můžete v Galerii umění a také v Dořákových sadech. Umělec pracuje s novými technologiemi, díky kterým vznikají mimořádně působivé objekty.

V Galerii umění i ve Dvořákových sadech jsou smečky divokých prehistorických šelem. A také přibližně dvoumetrové sochy, zvané hráči, které připomínají pravěké lovce. Sochy vyvolávají velkou pozornost kolemjdoucích, kteří se u nich fotí. „Nejde o žádnou konkrétní šelmu, ale zhruba o čtyři, které jsem využil pro vytvoření takové archetypální podoby. Spojil jsem levharta, pumu, jaguára a lvici. Sousoší jsem nazval smečka," říká sochař Gabriel.

Srst zvířat tvoří struktura tvořená žaludovými čepičkami. Struktura nahrazuje realistický detail a vytváří projekční plátno, do kterého si mohou konkrétní podobu promítnout sami návštěvníci.

Michal Gabriel experimentuje s 3D tiskem, věnuje se takzvanému digitálnímu sochařství. Je vedoucím Ateliéru sochařství na VUT v Brně. Jeho výstava prezentuje také aktuální tvorbu ovlivněnou novými technologiemi, díky kterým vznikají mimořádně působivé objekty z vrstvené nerezové oceli. A také například ze dřeva, jako v případě postav hráčů. „Digitální sochařství vytváří úplně nový prostor pro práci s tvarem,“ poznamenává sochař.

Sochy Michale Gabriele ve karlovarských Dvořákových sadech

Své práce nejprve nakreslí, pak je skenuje a ukládá do počítače. Tam s nimi dál pracuje, může je upravovat, zvětšovat, stranově převracet. Nakonec je pak tiskne na 3D tiskárně. Tiskárna je pro něj nástrojem. „Je to jen inteligentní a poměrně velmi drahé dláto. Nic jiného,“ podotýká Gabriel.

„Návštěvník může projít od soch ve Dvořákových sadech na výstavu do Galerie umění a porovnat, co se mu líbí víc,“ zve do galerie její ředitel Jan Samec. Galerie představuje další zajímavá díla Michala Gabriela. Například apokalyptické jezdce a různé ptačí dravce.

Na výstavě nazvané Červený koberec mohou vidět návštěvníci také model jezdecké sochy Karla IV. Pro město Karlovy Vary sochu navrhnul Michal Gabriel, který se svým nápadem přede dvěma lety s přehledem zvítězil v soutěži vyhlášené karlovarským Rotary klubem.

Jestli bude socha nakonec v lázních stát, to není jisté. Jisté naopak je, že její zmenšenou verzi uvidí návštěvníci galerie hned po vstupu do budovy. „Lidé mohou v anketě vybrat jednu z šesti lokalit, kde by socha mohla stát,“ upozorňuje Jan Samec.

Výstavu soch Michala Gabriela můžete vidět v karlovarské Galerii umění do 8. září. Na tento den je od 15:00 hodin připravena komentovaná prohlídka výstavy. Tu si budou moci návštěvníci projít přímo s autorem.

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio