Karlovy Vary chtějí znovu zprovoznit Zámecké lázně, opravy vyjdou na miliony

23. listopad 2023 11:55

Zámecké lázně v centru Karlových Varů přestaly sloužit jako léčebné zařízení v roce 2020. Původní nájemce je uzavřel kvůli ztrátovému provozu. Vedení města objekt získalo zpátky do své správy letos na podzim a chce pro něj znovu sehnat provozovatele a otevřít ho lidem. S prvními zájemci o pronájem areálu už radnice začíná jednat.

Opravy objektu přijdou na miliony korun, úpravy pro rozšíření služeb pak asi na 20 milionů korun. „Jsou ve stavu, kdy je nutná okamžitá investice ve výši asi dvou milionů korun, abychom dodrželi technické normy a další požadavky na to, aby lázně mohly být provozovány. Ale některá poškození jsou taková, že podle vyjádření znalce bude potřeba asi šesti milionů korun, aby se objekt dostal do stavu jako před covidem,“ popsal novinářům náměstek primátorky Miroslav Vaněk z hnutí Karlovaráci.

Objekt byl přestavěn v letech 2000 a 2001 nákladem 132 milionů korun, které investoval nájemce - společnost Zámecká kolonáda a. s., (později Zámecká kolonáda, s. r. o.). Statutární město Karlovy Vary má ve firmě obchodní podíl 10 procent a firma EDEN Hotels s. r. o. 90 procent. Jenže kvůli změně klientely už před pandemií a zejména pak po jejím odeznění a válce na Ukrajině přestaly být Zámecké lázně pro nájemce přínosem.

Vloni firma podala městu výpověď nájmu s tím, že technický stav objektu znemožňuje jeho užívání. Město to ale neuznalo, protože to podle něj nebyl důvod k výpovědi smlouvy. Vzhledem k tomu, že společnost od poloviny loňského roku neplatila nájemné, podalo město letos na jaře výpověď z oprávněného důvodu – neplacení nájemného.

Výpovědní lhůta uplynula 30. září letošního roku a 2. října město protokolárně převzalo objekt od nájemce zpět. Podle Vaňka je pro město prioritou oprava a znovuotevření lázní. Zatím se ozvali dva zájemci, kteří by o jejich fungování měli zájem. S nimi nyní začne radnice jednat o pronájmu a nutných investicích.

Aby se Zámecké lázně uživily i v současné situaci, bylo by podle Vaňka nutné do nich přivést více komerčních služeb. Podle odhadů znalce to vyjde asi na 20 milionů korun investic.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio