Karlovarský kraj zasypal sníh, tisíce domácností byly bez proudu

28. listopad 2023 12:20, aktualizováno

Rozsáhlé výpadky proudu má za následek sněžení, které v noci na úterý zasáhlo Karlovarský kraj. Bez proudu bylo k 8:00 až 24 tisíc domácností.

Případů, kdy popadané stromy poškodily vedení elektřiny, zatím spíše přibývá. Největší problémy jsou v podhorských oblastech. Na odstranění výpadků energetici od noci pracují, uvedla mluvčí ČEZ pro západní Čechy Soňa Holingerová. Dopoledne se ale dařilo některá přerušená vedení zprovoznit. Zatímco ve 4:00 evidovali energetici deset výpadků na vysokém napětí, o hodinu později to bylo už 13 výpadků a k 8:00 evidovali energetici 18 výpadků.

„Týká se to hlavně podhorských oblastí od Chebska až po Karlovarsko,“ popsala Holingerová. K 11:00 evidovali energetici 21 poruch na vysokém napětí a 19 tisíc domácností bez proudu. „Zatímco některé výpadky se nám daří opravovat, další vznikají, jak sníh s oteplením těžkne,“ dodala Holingerová.

Bez proudu je od noci Krajková a okolí, Kraslice a Luby u Chebu, Oloví na Sokolovsku, na Karlovarsku okolí Nejdku, Hůrky, Olšová Vrata nebo Kolová. Okolo 10:00 se ale podařilo obnovit dodávky proudu do Sokolova. „Od 10:00 už jedeme v plném provozu. Do té doby jsme museli akutní lůžka přepnout na náhradní zdroj elektřiny. Některé sanitky jsme museli odklánět do jiných nemocnic,“ informoval Vladislav Podracký, mluvčí Penta Hospitals, která provozuje nemocnici v Sokolově.

„Lidé mohou poruchy hlásit přes aplikaci Proud nebo přes webové stránky bezstavy.cz. Samozřejmě i přes zákaznickou linku, ta ale může být kvůli četným poruchám přetížená,“ doplnila Holingerová.

Na likvidaci následků sněžení pracují i hasiči. Ti v Karlovarském kraji vyjížděli už ke zhruba 140 událostem, většinou ke spadlým stromům. Výjezdy ale zatím neustávají. V noci na úterý napadlo v Karlovarském kraji až 20 centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Ten láme stromy a větve. Kromě rozvodů elektřiny komplikují spadlé stromy i dopravu.

autor: nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio