Kapelu Vlada Sendreie proslavila nejen spolupráce s Hansem Zimmerem
Romská kapela Vlada Sendreie se úspěšně prezentuje v zahraničních filmech. Doma na Slovensku se snaží o udržení romských hudebních tradic.
Jde o jednu z nejúspěšnějších romských kapel. Jako jediní účinkovali ve filmu Sherlock Holmes (s podtitulem Hra stínů z roku 2011). Jejich hudbu si vybral umělec Hans Zimmer. Řeč je o kapele Vlada Sendreia s názvem Kokavakére Lavutáris.
Vy máte za sebou úspěchy nejen v hudbě, ale i ve filmu. V jakých filmech Vaše kapela účinkovala?
„Šlo o dokumentární filmy, které byly tady na Slovensku oceněné. Například Cikáni jsou do voleb nebo Malá domů. To bylo o Sendreiovcích a jejich (i soukromých) aktivitách. Potom máme za sebou několik hodin nahrávání s Hansem Zimmerem, což je hudební mág, skladatel filmové hudby.“
Mohl byste říci, o jakou spolupráci s panem Zimmerem jde?
„Ano, jsem rád, že se na to ptáte. K Hansi Zimmerovi je těžké se dostat, protože je velmi vytížený. Naše spolupráce je dobrá hlavně kvůli tomu, že si nás velmi oblíbil. Seznámil nás s výbornými lidmi a výbornou kapelou, což se všechno odráží ve filmu Sherlock Holmes a hra stínů.“
A o čem byl zmíněný dokument? O Vás a Vaší kapele?
„Chtěli jsme zachytit něco výjimečného, a to přes naši kapelu a Hanse Zimmera, protože tato hudba dokáže spojovat lidi různé barvy pleti.“
Vy jste uvedl, že za některé filmové počiny jste získali ocenění. Konkrétně za dokumentární film Cikáni jdou do voleb. Můžete říci, o jaké ocenění šlo?
„Cikáni jdou do voleb byl hraný dokument, za který jsme získali Křišťálové křídlo. My a hlavně režisér Jaroslav Vojtek.“
Pane Sendrei, co pro Vás znamená úspěch?
„My nejsme mezi Romy jako kapela uznávaní. Romové moc neberou náš specifický hudební styl. Úspěch pro nás je to, že máme spoustu mladých fanoušků, neromů, kteří naši cimbálovou hudbu uznávají. U Romů už cimbálovka moc nejde. Pro mě osobně by byl úspěch přispět k zachování romské kultury, hudby s tradičními dřevenými nástroji.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.