Josef Vágner: S tátou nahrávat nemůžu, při první kritice nastupuje krvelačná hádka
V žilách mu koluje muzikantská krev. Původně měl zpěv jako koníček, až se mu jednoho dne stal prací na plný úvazek.
Zpěvák a herec Josef Vágner má z maminčiny strany řecké kořeny. Jeho dědeček byl Řek a námořník, sloužil na lodi v Černé Hoře. Ve Kbelích se po něm dokonce jmenuje ulice. Také Josef má rád vodu a vítr a složil kapitánské zkoušky. „Jsem kapitán námořní jachty. Radši jsem na vodě než ve vodě, takže to kapitánování je pro mě ideální.“
Čtěte také
Je syn úspěšného skladatele Karla Vágnera, celkem má pět sourozenců, ale jen Anna je vlastní sestra. Josef si pochvaluje, že táta měl na všechny stejný metr. „Táta říká, že každý rodič by měl svým dětem pomáhat a on pomáhá nám všem, včetně mě. Pomohl mi s první deskou, složil mi i několik skladeb a jsem za to moc rád.“ Přiznává ale, že spolu nedokážou být ve studiu. „Při jeho první kritice končí jakákoli kreativita a nastupuje krvelačná hádka. Tu kritiku jsem schopen vnímat dodatečně, ale ne bezprostředně. Takže já nejdřív něco vytvořím, a pak spolu na tom začneme pracovat. Ale spontánně tvořit, to nám nejde.“
První honorář mi dal Karel Svoboda
Když mu bylo osm let, získal roli malého Alberta v muzikálu Monte Cristo. První šance účinkovat v muzikálu přišla přímo od skladatele Karla Svobody. „To jsem dostal i první honorář a sám Karel Svoboda mi dal mi čínský dolar,“ usmívá se při vzpomínce. Následně přišla nabídka do muzikálu Bídníci a v Draculovi vystupoval už jako sedmnáctiletý. Dnes ztvárňuje další role v muzikálech Muž se železnou maskou, Tři mušketýři, Mýdlový princ, Láska nebeská nebo Ostrov pokladů.
S kolegy Janem Kopečným a Petrem Ryšavým se pustili do projektu Muzikály naruby. „Hrajeme muzikálový písničky živě s kapelou, ale zpíváme třeba Teď královnou jsem já. Ale není to travesty show,“ směje se. „Je to recese, lidi to baví a choděj na nás. A já si s touhle partou splním sen a zahraju si s nima 22. října v Lucerně. Většina lístků už je prodaná, tak se moc se těšíme.“
Díky diplomové práci zdigitalizoval historicky první katalog CD
Objev roku v Českém slavíkovi za rok 2007 má vystudované dvě vysoké školy. „Já se v tom vzdělání nějak zacyklil. Kamarádi šli na střední, tak jsem šel taky. Vystudoval jsem anglické gymnázium, a když se přihlašovali do Londýna, tak jsem se taky přihlásil.“
V tu dobu ale přišla nabídka do muzikálu Dracula, tak studium v Londýně zrušil. „Řekl jsem si, že půjdu na VŠE a jediný volný obor byl Podnikové informační systémy. Vystudoval jsem to, jsem inženýr, ale úplně přesně nevím, co to je. Tak jsem šel na Vysokou finanční a správní, a tam už jsem měl větší povědomí.“
Jeho otec měl tenkrát hudební vydavatelství, byly tam fyzické nosiče, nic se nedalo poslouchat online. Josef znal po světě spoustu krajanů, kteří nahrávky neměli jak poslouchat. „Tak jsem tátovi digitalizoval celej katalog, a to bylo téma mojí diplomky. Byly to vlastně historicky první český cédéčka, který na streamovacích službách byly.“
Jsou rozvětvená rodina, on sám má dvě dcery. Bude v počtu dětí atakovat tatínka? Slýchával narážky na protekci? Proč se fotí u popelnice? Jakou nejlepší radu mu dala Lída Nopová? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.