Jiří Štaidl by měl dnes 78. narozeniny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hvězdy, hity, legendy

Obdivovatel krásných žen a rychlé jízdy, ale hlavně jeden z nejznámějších českých textařů a vyhlášených bohémů, textař Jiří Štaidl, by dnes slavil své 78. narozeniny. Zahynul ve věku třiceti let, když při dopravní nehodě u Říčan vypadl ze svého nového auta. Osudnou se mu stala jeho láska k rychlé jízdě společně s alkoholem.

Bylo mu třicet let, když rychlou jízdou zastavil svůj život. Nechal po sobě dvě stovky vynikajících písňových tetů, které dodnes patří k ozdobě české populární hudby. Jmenoval se Jiří Štaidl. Několikrát se neúspěšně pokoušel dostat na filmovou fakultu AMU v Praze. Jako pomocný dělník pak pracoval v Motorletu, kde založil skupinu, pro kterou otextoval oblíbené písně z Radia Luxembourg. Živil se také jako kulisák a byl zaměstnán i u Správy spojů. Až se setkal s textařem a režisérem Karlem Marešem, a tím se dostal mezi tvůrce české populární hudby první poloviny šedesátých let. Ocitl se v divadlech Rokoko a Semafor.

Rokem 1965 se pro Ladislava Štaidla otevřela cesta k opravdovému tvůrčímu rozletu. Stal se uměleckým vedoucím nestacionárního divadla Apollo, pro jeho sólisty napsal naprostou většinu textů, které zaznamenaly jednoznačný úspěch. Připomeňme si některé jeho hity. C´est la vie, Bum, bum, bum, Láska bláznivá, Mistral, Ptačí nářečí, Cesta rájem, Dívka toulavá, Do věží, Lásko má, já stůňu, Pátá, Fůra chyb, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Hvězda na vrbě, Tam za vodou v rákosí a tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat.

Jiří Štaidl byl geniální textař. Neuměl psát na objednávku, nejlepší byl, když tvořil spontánně. „Byl obrovský talent a jeho texty byly geniální. Sdělné a jednoduché. Měl čich pro slogan. A slogan je znakem jakéhokoli šlágru,“ řekl o textaři Jiřím Štaidlovi skladatel Karel Svoboda. Lépe a stručněji se o nadání Jiřího Štaidla snad nikdo nevyjádřil.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio