Jana Štefková a Martina Rejzlová: matka a dcera, krajkářky z Vamberka
Pravlastí krajek je prý Itálie, odkud se v 16. století rozšířily tyto překrásné ozdobné textilie do celé Evropy. Archeologické nálezy z Kypru ze 4. století nebo ze starověkého Egypta ale dokazují, že krajkářské umění je mnohem starší.
V Čechách se od poloviny 17. století krajkářství kontinuálně udrželo ve východočeském městečku Vamberk a okolí a krajkářky (i krajkáři) tam dokážou paličkovat překrásné vzory dodnes.
Jednou z nejproslulejších vambereckých krajkářek je Jana Štefková, která za to loni získala od ministerstva kultury titul Nositelka tradice lidového řemesla. Do její dílny i do místního muzea krajek se spolu s její dcerou – etnoložkou a rovněž krajkářkou - Martinou Rejzlovou jsme se vydali odhalit tajemství vambereckých krajek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.