Jakub Vágner: Pangas ve školních jídelnách? To je zločin. Lososi a tuňáci jsou nejhorší

27. prosinec 2022

Jakub Vágner cestuje za rybami a dobrodružstvím téměř do všech koutů světa. Letos se ale držel více doma. Měl k tomu důvod – na jaře se stal poprvé otcem, na podzim pak na Pražském hradě převzal státní vyznamenání.

„Roky nijak nevnímám, ale tento rok byl úžasný. Narodila se mi dcera, to byl úplný highlight mého života, a nadělil jsem si ji k 40. narozeninám. A fakt jsem si myslel, že já mít děti nikdy nebudu,“ vyznává se světoznámý rybář, který se vydává do nebezpečných koutů naší planety a přivezl si už devětkrát malárii.

„Před svatbou jsem ženě slíbil, že svůj život budu chtít změnit, ale nemůžu ho převrátit. Ona mě měnit nechce, ale já sám chci vidět dceru vyrůstat a dělat s ní lumpárny. Takže musím být opatrnější. Chci, aby na mě dcera byla hrdá.“ Byl zvyklý trávit mimo republiku i devět měsíců. „Takhle dlouho být pryč už jednoduše nechci. Většinu snů jsem si splnil do té čtyřicítky. Raději se vracím na místa, kde už jsem byl a zkoumám je víc do hloubky.“

Sportovní rybář, Jakub Vágner

Letos také převzal státní vyznamenání od prezidenta republiky za zásluhy o stát v oblasti sportu a současně přebíral státní vyznamenání jeho otec Karel Vágner pro Hanu Zagorovou. „S tatínkem jsem to neprobíral, neměli jsme tu informaci moc šířit. Řekl jsem mu to ale až na pohřbu Hanky. Tohle byla pro něj světlá chvíle a měl radost. A pro mě to byl neskutečně silný emotivní okamžik, odnesl jsem si z toho jenom to hezké. Pro mnohé to může být kontroverzní, ale já si toho vyznamenání velmi vážím.“

Kvalita ryb? Obrovský problém

Jako profesionální rybář říká, že českou přírodu nám může závidět mnoho států, ale o kvalitě vody se mluví jen polohlasem a je to obrovský problém. „Nebál bych se říct průser. Všichni používáme zakázané látky, neřeší se, proč je máme v oblečení, v koberci, proč se dodnes používá teflon… Co nebezpečného se vypouští do vod nejen ze zemědělství, ale také z domácností,“ rozebírá Jakub Vágner.

Losos řeka Kamenice

Nedávno se zabýval rozborem ryb z českých řek a šokuje drsným konstatováním: „Rozbory prokázaly jen jedy. Ryby jsou zdravé jen v totálně nedotčené přírodě. Pangas ve školních jídelnách? To je za mě zločin. Lososi a tuňáci jsou nejhorší, nejen čím se krmí, ale i tím, že na farmách se zaléčují superantibiotikami, která nejsou povolená. Ví se o tom, ale nemluví se o tom.“

Co si dává na Vánoce a jí vůbec nějaké ryby? Má narozeniny na Štědrý den, jak je slaví? A jak přišli na neobvyklé jméno jejich dcery? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Alex Mynářová a Jakub Vágner
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.