Jak budou financována romská komunitní centra na Slovensku po roce 2020, až skončí podpora z evropských fondů?
Jednou z možností řešení marginalizace romské komunity na Slovensku je zakládání komunitních center. Těch mají kolem dvou set. A problémem je, že budou financovánu z evropských fondů už jen do roku 2020.
Cílem a posláním komunitních center, která na Slovensku vykonávají svou činnost pro Romy, je poskytnutí komplexní služby jednotlivci, rodině, stejně tak ale i celé místní komunitě, která z různých důvodů nemá možnosti pomoct si sama, sociální mobilitu, získávání sociálních dovedností nebo vlastní seberealizaci.
Romská komunitní centra jsou středisky terénní práce přímo v romských komunitách
Vládní splnomocněnec pro romskou komunitu Ábel Ravas: „Tato komunitní centra slouží k tomu, aby byl nějaký pevný bod, kde umějí vykonávat terénní práci přímo v romských komunitách. Jsou i jiná komunitní centra, která se nezabývají Romy. Každopádně, je velmi důležité, abychom si řekli, jak chceme financovat práci těchto center po roce 2020.“
Každé komunitní centrum plní i specifické cíle, jde například o podporu smysluplného trávení volného času, prezentování romské kultury, zvyků, tradic nebo pomoc při uplatňování se na trhu práce. Pozitivním příkladem je komunitní centrum Nový svet – Hlboké v Liptovském Mikuláši, které funguje už 11. rokem. Jeho ředitelka Alena Novajovská na začátky svého působení vzpomíná s úsměvem:
„První týdny, poté, co jsem přišla do komunitního centra, jsem byla vždy jednou nohou na odchodu. Pak ale člověk pozná lidi, kteří mají zájem změnit svou budoucnost a opravdu možná i díky nám najdou ten způsob a i sami hledají způsoby, jak to udělat. Momentálně je vnímám jako lidi, kteří možná měli v životě méně štěstí, ale jsou mezi nimi lidé, kteří mají snahu.“
Primátor Liptovského Mikuláše Ján Blcháč potvrdil, že od vzniku centra prošlo rukami komunitních pracovníků hodně dětí a mladých lidí. Mnozí do života získali vícero prospěšných návyků.
„Práce našeho komunitního centra byla oceněná, tím, že získalo ocenění ze ZMOSu Oskar bez bariér za to, že se jmenuje právě těm předškolákům a školkovým dětem a že má dobré výsledky.“
Romská komunitní centra jsou důležitou součástí integrace díky zázemí, které poskytují
Komunitní centra tvoří velmi důležitou součást integrace. Jsou to místa se zázemím, kde můžou romské děti i rodiče nabírat nové dovednosti a zkušenosti. I paní Jarmila Pušková vidí, že práce s jejími dětmi v komunitním centru přináší své ovoce:
„Jsem s tím velmi spokojená, protože když přicházejí děti domů, ukazují mi svoje sešity a knihy, co se z toho naučili. A učitelky je pak také chválí, že vědí, že jsou s nimi také spokojené.“
Právě v romské osadě Hlboké v Liptovském Mikuláši postaví nové komunitní centrum. Radnice získala na jeho výstavbu více než 300 000 EUR z externích zdrojů. Novostavba se bude nacházet v těsné blízkosti už existujícího komunitního centra na okraji osady:
Tisková mluvčí města Viktória Čapčíková: „S výstavbou chceme začít na přelomu léta a podzimu. A na jaře následujícího roku bychom už chtěli tyto prostory využívat.“
V současnosti je většina komunitních center v městech a obcích na Slovensko financována z evropských peněz. Aby centra zůstala funkční i po roce 2020, jejich financování by se podle Ábela Ravase v budoucnosti mohlo ubírat českou cestou. Jejich provoz by tedy zajišťovaly samosprávy podporované dotační činností státu.
„Takovou cestou se ubírá Česko, to znamená, že část nákladů na sebe musely vzít obce, a stát to potom dotuje různými formami. Možná, že k takovému modelu směřujeme i na Slovensku.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.