Hromnickému jezírku se také říká Červené kvůli jeho zbarvení. Najdete ho nedaleko obce Třemošná

20. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Hromnické jezírko, někdy také kvůli svému zbarvení nazývané Červené, je přírodní památkou | Foto: Kateřina Dobrovolná, Český rozhlas

Hromnickému jezírku se také říká Červené kvůli jeho zbarvení. Najdete ho nedaleko obce Třemošná

Hromnické jezírko není velké, ale na svou velikost poměrně hluboké a zajímavé především svou historií. Najdete ho nedaleko obce Třemošná na Plzeňsku a je ukryté 60 metrů pod okolním terénem.

Jezírko dokládá těžbu břidlice, která se používala od konce 16. století na výrobu kamence. Ten se kdysi využíval k bělení textilií.

Když se v roce 1828 přišlo na to, že se z břidlice dá získat dýmavá kyselina sírová, začalo se s výrobou u tohoto jezírka. Více než půl století se tam vyráběl vitriol nebo oleum a vyvážel se třeba do Anglie. Produkce na jediném místě na světě skončila v roce 1896.

Změnil se totiž způsob výroby, těžba ztratila smysl a navíc došlo v lomu k sesuvu. Místo bylo zatopeno a vzniklo dnešní jezírko, kam se můžete vydat na obhlídku.

Kousek od jezírka stojí sousoší svatých – Jana Nepomuckého, Spasitele a Jakuba Většího, které připomíná tragickou smrt dvou horníků. Nechal ho postavit majitel dolů. Původně chtěl vybudovat kostel, lidé ho ale přemluvili, aby raději financoval stavbu školy, a tak se horníci modlili pouze k sousoší.