Hromnickému jezírku se také říká Červené kvůli jeho zbarvení. Najdete ho nedaleko obce Třemošná
Hromnické jezírko není velké, ale na svou velikost poměrně hluboké a zajímavé především svou historií. Najdete ho nedaleko obce Třemošná na Plzeňsku a je ukryté 60 metrů pod okolním terénem.
Jezírko dokládá těžbu břidlice, která se používala od konce 16. století na výrobu kamence. Ten se kdysi využíval k bělení textilií.
Když se v roce 1828 přišlo na to, že se z břidlice dá získat dýmavá kyselina sírová, začalo se s výrobou u tohoto jezírka. Více než půl století se tam vyráběl vitriol nebo oleum a vyvážel se třeba do Anglie. Produkce na jediném místě na světě skončila v roce 1896.
Změnil se totiž způsob výroby, těžba ztratila smysl a navíc došlo v lomu k sesuvu. Místo bylo zatopeno a vzniklo dnešní jezírko, kam se můžete vydat na obhlídku.
Kousek od jezírka stojí sousoší svatých – Jana Nepomuckého, Spasitele a Jakuba Většího, které připomíná tragickou smrt dvou horníků. Nechal ho postavit majitel dolů. Původně chtěl vybudovat kostel, lidé ho ale přemluvili, aby raději financoval stavbu školy, a tak se horníci modlili pouze k sousoší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.