Hrázděný statek v Milíkově je ukázkou chebské lidové architektury a života na zemědělské usedlosti
Obec Milíkov se nachází v Karlovarském kraji, necelých 20 kilometrů od Chebu na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Zdejší převážně německé obyvatelstvo se živilo téměř výhradně hospodařením na četných zemědělských usedlostech. S jejich životem se dnes můžete seznámit v malebném hrázděném statku na severním okraji obce.
Statek Milíkov, zapsaný na seznamu kulturních památek, totiž spravuje chebské muzeum, které stodolu, kolnu, chlév i obytný dům představuje návštěvníkům.
První písemná zmínka o statku pochází z roku 1756, jako držitel statku byl zapsán tehdejší rychtář Martin Stingl. Statek má čtvercový půdorys, který je pro chebské zemědělské usedlosti typický. Dvorek lemuje několik budov – nejstarší stodola, kolna, výminek a obytný dům s typickým hrázděním a dřevěnou pavlačí situovanou do dvora.
V roce 2005 byl statek zapsán do seznamu kulturních památek. O tři roky později se stal jeho majitelem Karlovarský kraj, který od roku 2013 prováděl rozsáhlou rekonstrukci. První návštěvníky statek přivítal na podzim roku 2021.
Muzeum Cheb v něm otevřelo národopisnou expozici, která ilustruje život zemědělské usedlosti na přelomu 19. a 20. století na Chebsku. Mezi exponáty najdete restaurované původní vybavení statku, které přibližuje každodenní život zdejších obyvatel včetně typických řemesel. Nechybí ani ukázka tradičních chebských krojů.
Kromě stálé expozice lákají návštěvníky i kulturní akce a edukační programy. Statek v Milíkově můžete navštívit během sezóny od středy do neděle od 10 do 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka