Hraběnka a tanečnice Marie Kinsky: Chtěla jsem v této zemi žít, proto jsem se naučila česky
„Tanec je moje záležitost už skoro 50 let. Ale nový cirkus mě hodně láká, je to fyzicky náročné a je tam jiná energie. Pohybové divadlo jsem v České republice obdivovala, to ve Francii tak není, a má to velký potenciál,“ říká zakladatelka festivalu KoresponDance.
Marie Kinsky vystudovala tanec a historii na pařížské Sorbonně. Je zakladatelka a ředitelka mezinárodního site-specific festivalu KoresponDance. „Je to festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Odehrává se venku nebo ve specifických prostorách.“
Festival se koná na dvou místech. Pro letošní jubilejní 10. ročník byly vybrány Pražské kabelovny v Hostivaři. „Jedním ze dvou hlavních témat letošního festivalu je projekt Továrna v pohybu. Industriální prostředí je nesmírně zajímavé pro tanec či nový cirkus.“
Z Pražské kabelovny se festival ve dnech 14.–17. července přesouvá na zámek do Žďáru nad Sázavou. Tady je druhým tématem voda. „Pozvali jsme skupinu, která dělá představení přímo ve vodě. Voda je velké téma pro region Vysočina, je tu otázka sucha, otázka ekologická a voda jako symbol.“
Řada představení je připravována speciálně pro festival a odehrávají se tak ve světové premiéře. Do Česka zavítají nejlepší tanečníci z různých zemí. „Například jedno představení ukazuje 8 různých kultur z Afriky.“
Každý rok je o festival stále větší zájem
Festival KoresponDance je výjimečný i programem, který Marie Kinsky se svými spolupracovníky pečlivě připravuje, a jedinečně pracuje s publikem. „Máme i program pro děti a s dětmi. Děláme workshopy. Chceme nalákat publikum tak, aby vědělo, že tanec je pro něj.“ Pro děti pořádají i letní tábor a mají celoroční program Škola tančí. „Pomůže je to naučit pohyb a pochopit, co je choreografie.“
A ve kterém věku je možno začít tančit? „Přijeďte a uvidíte. U nás na zámku máme různé dámy, jedna začala tancovat v 68 letech. Hrají v představeních a minule měly dvakrát standing ovation. To je myslím odpověď,“ láká hraběnka.
Do České republiky se přestěhovala v roce 1997 a začala se učit česky. „To už mi bylo 34 let. Chtěla jsem umět jazyk země, ve které budu žít. Ale s mým mužem to nemělo souvislost.“
Jejím manželem je český šlechtic a mecenáš Constantin Kinsky. Bylo myslitelné, aby si vzala nešlechtice, když sama pochází ze šlechtického rodu? Jaké má plány se zámkem? Jak jí pomáhá Feldenkraisova metoda? Poslechněte si roztomilou francouzskou češtinu hraběnky v záznamu rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.