Houbaři, pozor na ztrátu čichu a chuti spojenou s onemocněním covid-19!

14. říjen 2020

Ztráta chuti a čichu způsobená nákazou koronavirem mnohdy přetrvává i po odeznění onemocnění covid-19. Pro houbaře jsou to ale smysly důležité pro určování hub.

V důsledku záměny jedlých a nejedlých hub už došlo k lehčím otravám. „Byly zaznamenány silnější zdravotní problémy po požití např. hřibu kříště. Dotyčná paní uváděla, že vůbec necítila jeho hořkou chuť. Obávám se, že mohou nastat i další problémy při vyhodnocování znaků jedlých hub u lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19,“ říká Zdeněk Hájek, předseda Mykologického klubu Plzeň.

„Při určování hub se musíme spolehnout na celou škálu znaků, nestačí jen vyhodnocení chuti nebo vůně,“ zdůrazňuje v této souvislosti mykolog. Hranice vnímání chuti podle něj mívají posunutou také nastávající maminky.

Které houby teď rostou? Je ještě šance najít hřiby? Jsou jedlé houby v současné době i v parcích? Odpovědi najdete v záznamu houbařské poradny.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.