Hledá se supertáta a supermáma. V Karlovarském kraji je stále nedostatek pěstounů

V Karlovarském kraji je v současnosti víc než 250 dětí, které potřebují náhradní rodinu, pěstouny. Karlovarské Centrum pro dítě a rodinu Valika proto i letos pokračuje v kampani, kde se snaží získat nové dlouhodobé i takzvané přechodné pěstouny.

Hledá se supertáta a supermáma. To je název letošní kampaně centra Valika, která by měla pomoci získat víc pěstounů. V regionu totiž lidé, kteří poskytují pěstounskou péči, dlouhodobě chybí. Aktuálně by náhradní rodinu potřebovalo víc než 250 dětí, které místo toho zůstávají v ústavech. Podle odborníků může vést právě ústavní péče k opoždění v oblasti psychického i sociálního vývoje dítěte.

V Karlovarském kraji pěstounskou péči poskytuje přibližně 670 lidí. I to je ale pořád málo. Stát se pěstounem vyžaduje nejen odhodlání a energii. Zájemce musí splnit podmínky, které se týkají zázemí, do kterého by dítě přišlo, nebo třeba zdravotního stavu pěstounů. Celý proces může trvat až jeden rok.

Letošní krajská kampaň cílí i na takzvané přechodné pěstouny. „Je to zvláštní typ pěstounské péče, kdy pěstouni vykonávají péči maximálně po dobu jednoho roku. Během této doby by se měla vyřešit situace toho dítěte, mělo by být jasné, jestli půjde zpátky do biologické rodiny, nebo se mu budou hledat dlouhodobí pěstouni, nebo osvojitelé,“ vysvětlil Petr Najman z karlovarského centra pro dítě a rodinu Valika, které podporuje právě pěstounské rodiny.

Pěstounská péče v regionu je specifická. Nejčastější formou je tady takzvaná příbuzenská pěstounská péče, kdy se například babička stará o svoje vnouče. Z celkového počtu pěstounů tvoří tato forma nejvyšší část, téměř 80 procent.

Více v reportáži:

autoři: Ivana Sedláčková , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio