Herci si v rolích majitelů bytů nebudou brát servítky

22. leden 2021 09:30

Kdo kdy byl na jednání téměř jakéhokoli sdružení vlastníků, ví, že může čekat hádky sousedů, výčitky, spoustu nesmyslných nápadů a marné snahy zkusit něco zlepšit. Téma jako stvořené pro sociální drama.

Ti, kdo se na jednání majitelů bytů přijdou podívat jako na představení Západočeského divadla v Chebu, nazvané Společenstvo vlastníků, se mohou ale i docela dobře pobavit. Nicméně ve hře Jiřího Havelky jde samozřejmě o víc, než jen o škodolibou zábavu. „Je to situační komedie. Ale hlavně jde o obraz české společnosti tak, jak ji známe nejen z těchto schůzí. V textu se úročí nejen historie českého národa, ve které jsme se dostali až do téhle situace, kdy v podstatě nejsme schopni zodpovědně a dobře spravovat své vlastní věci,“ charakterizoval hru režisér Jiří Bábek. 

Západočeské divadlo v Chebu hru uvede, až se zlepší situace ohledně koronaviru. Diváci se mají na co těšit

Hra Jiřího Havelky tak místy až drsně odráží dnešní společnost, ve které vedle nových problémů stále doznívá myšlení deformované životem v režimu ovládaném komunisty. Do toho všeho se rozpadá střecha, rozvod plynu drží silou vůle a v suterénu žalují vykradené sklepy. 

„Jsou tam postavy, které vzpomínají na ze své pozice zlatý rok 1968, jsou tam lidé, kteří jim vyčítají, že se chovají jako před třiceti lety,“ poznamenal Bábek s tím, že ve hře není jednoznačně kladný hrdina. „Není tam nikdo, kdo by neselhával. Samozřejmě, míra toho selhávání je různá. Jsou tam tací, se kterými se můžeme ztotožnit a rozumíme jim. Podle mého názoru jednají uvážlivě, rozumně a čestně. Ale jsou slabí, nepřipravení a nedokonalí a ve výsledku musí ustoupit zlu, hlouposti a stupiditě. S výjimkou jedné postavy, která je jakýmsi katalyzátorem celého dění,“ podotknul režisér. 

Společenstvo vlastníků od Jiřího Havelky uvidí diváci Západočeského divadla v Chebu po uvolnění protiepidemických opatření. Představí se jim Magdaléna Hniličková, Pavel Richta, Vladimíra Vítová, Daniel Mišák, Stephanie Van Vleet, Pavel Marek, Radmila Urbanová, František Hromada, Petr Németh, Radek Bár, Eliška Huber Malíková, David Beneš, Jindřich Skopec a Jan Hanny Firla.

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio