Galerie umění Karlovy Vary vzdává hold legendárnímu umělci Václavu Balšánovi
Galerie umění Karlovy Vary zve na výstavu Na hraně viděného, která představuje výběr z tvorby významného karlovarského umělce a malíře Václava Balšána, absolventa a pozdějšího pedagoga na Střední uměleckoprůmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech. Expozice je poctou loni zesnulému autorovi, jenž zanechal výraznou stopu v českém výtvarném umění.
Čtěte také
Kurátor výstavy Ivan Neumann připomíná dvě důležitá autorova období. „Už v osmdesátých letech vznikaly obrazy, v nichž Václav Balšán ukázal svůj talent, a jejich forma odrážela umělcovu generační příslušnost. Témata obrazů jsou inspirována přírodou, nikoliv však doslovně krajinnými motivy. Některé kompozice odhalují malířovu zručnost v kresbě, jiné vynikají hutnými strukturami a jemně tlumenou barevností,“ říká Neumann.
„V jeho malbě obzvláště po roce 2010 dominuje značná dávka nehledanosti, neuhlazenosti, jisté drsnosti. Rodí se v nespoutanosti, otevřenosti proudícího světa. Rodí se jakoby ve spěchu, chvatně, netrpělivě, s nutkavou potřebou zachytit ubíhající, proplétající se a vzápětí mizející situace,“ vysvětlil kurátor.
Po roce 2010 v jeho malbě dominuje větší míra neuhlazenosti, nespoutanosti a jisté drsnosti. Podle kurátora styl vychází z dynamiky a otevřenosti světa, který se neustále mění. Malby vznikají jakoby ve spěchu, v chvatném pohybu, s naléhavou potřebou zachytit prchavé okamžiky, které se rychle vynořují a opět zanikají.
Výstava zahrnuje Balšánovy slavné malby jako Valící se kameny nebo Špičkové umění, ale také jeho ranou grafickou tvorbu, která je široce známá, zejména v Karlových Varech a okolí. „Mnozí místní mají doma jeho grafiky, se kterými začínal,“ připomněl ředitel Galerie umění Jan Samec. Výstava Na hraně viděného bude k vidění do 2. března.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.