Firmy v Karlovarském kraji se potýkají s nedostatkem pracovníků ve výrobě

20. listopad 2020 14:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 00980878.jpeg

Dopady takzvané druhé vlny koronavirové pandemie se odráží i ve výrobních podnicích. S problémy se v Karlovarském kraji potýká nejen výrobce automobilových komponentů, ale i menší porcelánka. Zatímco na jaře nebylo pro koho vyrábět, protože závody uzavřeli přímo zákazníci, teď chybí pracovníci ve výrobě.

Brigádníci z pohostinství i pracovníci z kanceláří. Právě tito lidé v některých firmách v Karlovarském kraji nahrazují zaměstnance ve výrobě. Ti chybí nejen kvůli aktuální epidemické situaci nebo karanténám, ale velká část z nich zůstává doma, aby se mohli učit s dětmi na nařízené domácí výuce. Problém s chybějícími pracovníky ve výrobě řeší nejen velcí zaměstnavatelé jako je nejdecká firma WITTE, ale i menší firmy jako například porcelánka v Loučkách na Sokolovsku.

„Několik dní nazpátek jsme ještě byli v situaci, kdy nám každý den chybělo mezi 30 až 40 operátory ve výrobě, v logistice. Teď ty poslední dva týdny tam jde vidět jednoznačné zlepšení,“ uvedl Tomáš Michal, ředitel závodu v Nejdku na Karlovarsku, kde vyrábí zámkové komponenty pro automobilový průmysl.

Nedostatek pracovníků firma částečně pokryla pomocí personálních agentur, zaměstnala také několik lidí z oborů, které ovlivnila vládní opatření proti šíření koronaviru.

Podle zkušeností firmy se nový pracovník na montážní lince zaškolí v průměru během tří až pěti dnů. I díky tomu se jí podařilo chybějící zaměstnance nahradit. „Naší výhodou je, že ty jednotlivé montážní procesy a postupy jsou připraveny tak, aby tu montáž mohl dělat každý člověk, který je jen maličko manuálně zručný,“ řekl Michal.

Sehnat vhodnou náhradu není vždy snadné

Sehnat adekvátní náhradu za kmenové pracovníky není ale pro některé firmy tak jednoduché. Například porcelánka v Loučkách na Sokolovsku má problém s doplněním specifických profesí. „Hodně se nám hlásí prodavačky, kosmetičky a i lidé z gastronomie. My jsme ale hodně specifičtí v tom, že potřebujeme profese jako je tiskařka, malířka, což nejsou profese, které by mohl dělat každý,“ vysvětlil její ředitel Adam Richtr.

Z celkového počtu zhruba 80 zaměstnanců jich v průměru chybí 15 až 20. Nedostatek pracovníků už podle Richtra začal ovlivňovat dodávky k zákazníkům: „My se snažíme jim dávat realistické termíny, ale některé zakázky už musíme posouvat na první kvartál příštího roku.“

Situaci by podle obou ředitelů výrobních společností mohl zlepšit návrat dětí do škol. Pak by se totiž do podniků vrátila víc než polovina chybějících zaměstnanců.

autoři: Ivana Sedláčková , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio