Filmaři natáčejí další příběh z historie Krušných hor. Přiblíží malíře Gustava Zindela

23. září 2019 10:00

Další ze série krátkých snímků natáčejí filmaři ve trikovém studiu v Abertamech. Jsou součástí projektu Znovuoživené Krušnohoří. Při výletech po horách tak uvidí i majitelé chytrých telefonů mezi výjevy z minulosti také Gustava Zindela.

„Gustav Zindel byl nejznámější krušnohorský malíř. Zažil zlatou epochu rozvoje turistiky v Krušných horách, ještě v době, kdy tam žili většinou Němci. Zažil i přerod hor do periferie, kdy se staly českými,“ poznamenal autor projektu Petr Mikšíček.

Malíř a ilustrátor lidového života Krušnohorska Gustav Zindel se narodil v roce 1883 v Radenově u Chomutova, zemřel v roce 1959 pravděpodobně v Loučné. Vydával pohlednice, maloval reklamy a ilustroval knihy. Proslavil se obrazem nazvaným Die Huldigung des Erzgebirges vor dem Kaiser (Pocta Krušnohoří císaři). Přestože se narodil v Čechách, celý život se považoval za Němce. Po roce 1945 se musel nuceně přestěhovat a celá jeho rodina musela pracovat v zemědělství. V roce 1948 jeho syn byl přidělen na práci v uranovém dole v Jáchymově a jeho rodina se pak usídlila v Loučné. Tam také vznikla většina jeho nejlepších prací.

Hotové díly uvidí návštěvníci Krušných hor při procházkách po turistických trasách díky speciální aplikaci pro chytré telefony. Na nich si budou moci přehrát vizualizace na místech, kde se konkrétní události před lety odehrály. V některých lokalitách tak uvidí pohybující se postavy v reálném současném prostředí.

Kromě studia v Abertamech se natáčí v sedmi krušnohorských obcí

Na české straně jsou to města Ostrov, Jáchymov, Abertamy, Boží Dar a obec Loučná. Na německé straně je to město a Annaberg-Buchholz a obec Breitenbrunn. Vznikne celkem 39 vizualizací. Místa, která už zanikla, uvidí lidé díky triku se zeleným plátnem, které je ve studiu. Místo zelených ploch uvidí lidé později díky počítačové animaci prostory, které už neexistují.

Projekt Znovuoživené Krušnohoří, na který přispěla Evropská unie a přeshraniční fond SN CZ, má být podle plánů hotov na konci příštího roku.

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio