Festival světel Vary září letos kvůli úsporám nebude, město navíc hledá jeho novou podobu

5. září 2023 13:35

Festival světel Vary září, který Karlovy Vary pořádaly v uplynulých letech tradičně v září, se letos konat nebude. Důvodem jsou úspory i hledání nové podoby festivalu, který každoročně přilákal tisíce lidí do centra města.

Tradici ale město úplně ukončit nechce a pro příští rok by se akce měla do lázeňského města vrátit. „V letošním roce se festival neuskuteční, ale předpokládáme, že bychom jej uspořádali příští rok. Debata se teď vede s infocentrem o tom, že by festival nebyl každoročně, ale že bychom Vary září pořádali každé dva roky,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová z hnutí ANO.

„Důvodem je i nedostatečný počet lokalit v Karlových Varech. Počet míst je přece jen omezený a nemáme moc možností, jak je střídat. Druhým důvodem je úspora peněz. A třetím důvodem je to, že bychom chtěli, aby to pokaždé bylo něco jiného. A není jednoduché najít pokaždé nový smysl,“ doplnila Pfeffer Ferklová.

Festival Vary září byl přehlídkou světelných efektů, videomappingu a světelné výzdoby, odehrával se v historickém centru města, na jeho budovách, ale i na stromech, zdích nebo třeba na vodní stěně v korytu řeky Teplá.

Náklady na pořádání festivalu byly okolo 2,5 milionu korun. Město ale letos kvůli nárůstu výdajů například za energie a další služby chtělo spíše šetřit. Zachovalo ale třeba Karlovarské kulturní léto, které zpestřilo život ve městě místním i turistům. Kulturní léto v minulých letech končilo právě festivalem světel Vary září.

autor: nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio