Emeritní plzeňský biskup sídlí nově v Karlových Varech

29. srpen 2019 14:00

V regionu bude pomáhat nejen s celebrováním mší, ale především se bude věnovat charitě a zařízením, která provozuje. Do Karlovarského kraje se vrátil po několika letech.

Na počátku 70. let minulého století působil František Radkovský jako kněz v Mariánských a Františkových Lázních. Po roce 1989 se stal biskupem v Plzni, kde zůstal víc než čtvrt století. Minulý týden se ale přestěhoval do Karlových Varů. Vrátil se tak do kraje, kde jako duchovní začínal.

„V roce 1970 jsem nastoupil jako kaplan v Mariánských Lázních, kde jsem byl dva roky. Od roku 1972 do roku 1990 jsem byl administrátorem ve Františkových Lázních, kde jsem pak byl jmenován biskupem. Na tento kraj mám nejlepší vzpomínky, protože jsem zde prožil své kněžské i lidské mládí,“ říká emeritní plzeňský biskup František Radkovský.

O přesunu do farnosti v Karlovarském kraji uvažoval delší dobu

Faru v Rybářích u kostela Povýšení svatého Kříže si vybral především z praktických důvodů. V současnosti je oficiálně nastěhovaný v novém bytě. Podle jeho slov zbývá dořešit poslední detaily, jako je zařízení hostinského pokoje nebo přerovnání knih v knihovně.

V Karlovarském kraji chce pomáhat například vikářům z Ostrova a Kraslic, kteří mají na starosti hned několik kostelů. „Už jsem domluvený s paterem Markem Hricem a paterem Petrem Fořtem, kterých si velice vážím a oběma bych chtěl pomoci.“

Jedním z prvních míst v Karlovarském kraji, kde bude mši celebrovat emeritní biskup, je poutní kostel ve Skocích na Žluticku. O ten se starají dobrovolníci ze spolku Pod střechou. Jeho předseda Jiří Schierl přesun biskupa na Karlovarsko vítá: „Určitě je to pro nás povzbuzení do další činnosti. Myslím, že je to i velké povzbuzení pro věřící, protože pan Radkovský je osoba, která má velký morální kredit.“ 

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský kromě výpomoci na jednotlivých farnostech bude svůj čas v Karlovarském kraji věnovat charitě a jejím zařízením.

autor: Ivana Sedláčková | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio