Domov pro osoby se zdravotním postižením Mariánská bude přijímat klienty s neurologickým onemocněním

William trpí dětskou mozkovou obrnou, mentálně je však naprosto zdravý (ilustrační foto)
William trpí dětskou mozkovou obrnou, mentálně je však naprosto zdravý (ilustrační foto)

Domov pro osoby se zdravotním postižením Mariánská na Karlovarsku připravuje další změny. Po rozšíření domova o lůžka pro pacienty trpícími poruchami autistického spektra se bude starat o lidi s neurologickým onemocněním.

Domov začne přijímat klienty s vážným neurologickým onemocněním. Jedná se o lidi, kteří jsou například po vážných úrazech nebo onemocněli v důsledku jiného postižení. Informaci potvrdil ředitel zařízení Pavel Novák: „Spousta lidí jde do nemocnice, do následné péče a poté může někam do Kladrub na tři měsíce a tím to končí. Jenže co pak? My chceme těm lidem dát zdravotní i společenskou rehabilitaci tak, aby se mohli vrátit do života.“

Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské v současnosti poskytuje dva druhy služeb. Jednak jde o službu pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením s kapacitou 140 lůžek, kterou v současnosti využívá 140 klientů. Dále nabízí lidem od 60 let věku službu Domova pro seniory, kteří jsou z velké míry závislí na péči jiné osoby. Od 1. ledna 2020 by pak zařízení mělo přijímat také klienty s poruchami autistického spektra.

Nová služba, která bude nabízet jednolůžkové pokoje, by v Mariánské mohla začít fungovat do roku 2021.

Spustit audio
autoři: Andrea Strohmaierová, Naďa Krásná|zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary

Související