Do Chodova se vrátily zrestaurované obrazy křížové cesty
Do kostela svatého Vavřince v Chodově se po zrestaurování vrátilo 14 pláten z 19. a 20. století s výjevy z křížové cesty. Restaurování začalo loni na jaře a stálo zhruba 1,5 milionu korun. Dva metry vysoké a metr a půl široké obnovené obrazy veřejnost poprvé spatřila o uplynulém víkendu při svatovavřinecké pouti.
„Cyklus je unikátní především svým stářím a svými rozměry. Je to jedna z nejstarších a největších křížových cest v našem regionu. A pak také tím, že každý obraz pochází z jiného období a má jiného autora. Jako celek cyklus dokládá umělecké směry v regionu v 19. a 20. století," řekl chodovský historik Bělohlávek.
Všechny obrazy prošly restaurátorskými dílnami Jiřího Matějíčka a Milana Kadavého, kteří se restaurování věnují přes 40 let. V regionu se podíleli například na restaurování v Chlumu svaté Maří nebo v klášteře v Teplé.
Čtrnáct rozměrných pláten ukazuje utrpení Ježíše Krista při jeho poslední cestě na Golgotu, kde byl ukřižován. Mezi autory obrazů jsou například majitel chodovské porcelánky Johann Hüttner, rodák z Horního Slavkova a pražský portrétista Anton Hölperl nebo pražský malíř Václav Markovský.
Čtyři obrazy nechalo město zrestaurovat loni a původně počítalo s tím, že dále budou obnovena dvě plátna ročně. Chodov byl ale úspěšný s žádostmi o dotace a restaurování se tak podařilo kompletně dokončit letos.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Europoslanci projednají vydání obžalované Nagyové v kauze Čapí hnízdo. ‚Půjdu se klidně hájit potřetí,‘ říká
-
Unijní diplomacii přebírá ,Železná lady Pobaltí’. Kreml na ni vydal zatykač, známá je díky jeho ostré kritice
-
Rvačka v parlamentu vypovídá o stavu společnosti. Srbsko už není plně demokratické, míní analytička
-
‚Více bojových hlavic je u tohoto typu neobvyklé.‘ Experti zkoumají trosky ruské rakety Orešnik