Dnes večer se při akci Noc kostelů otevřou v regionu desítky církevních památek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Varhany (ilustrační foto)

Během dnešního večera (24. května) se otevřou brány desítek kostelů, modliteben a klášterů po celém našem regionu. Těšit se můžete na komentované prohlídky a netradiční zážitky.

Myšlenka uspořádat „Noc kostelů“ vznikla před čtrnácti lety v rakouské Vídni. Akce vzbudila takový zájem, že netrvalo dlouho a v roce 2009 se poprvé uskutečnila i v České republice. Vloni se do „Noci kostelů“ zapojilo více než 1 500 církevních památek, jejichž prohlídku si nenechalo ujít okolo 500 tisíc návštěvníků.

kostele Božského srdce Páně v Chebu budou mít lidé v rámci této akce jednu z posledních možností, jak se na toto místo podívat, stavba musí ustoupit novým účelům. V Lokti jsou poutníci zváni na benefiční koncert C-moll pro loketské zvony, které z kostela kdysi zmizely a nepodařilo se je dosud nikde vypátrat. 

Za zmínku určitě stojí také zajímavý večerní program, který je nachystaný v méně známém a běžně nepřístupném barokním kostele sv. Vavřince v Komárově u Toužimi. Probíhat zde budou komentované prohlídky, bohoslužby, koncertu Petra Linharta a kostelní kavárny.

Podobné programy nabídne několik dalších kostelů například v Sokolově, Chodově, Doupovském Hradišti, Kyselce, Jáchymově a v dalších obcích. Bližší informace o jednotlivých církevních památkách, které se dnes večer otevřou veřejnosti, najdete na webu akce.

Spustit audio
autoři: Josef Šorfa , Naďa Krásná | zdroje: Krajský úřad Karlovarského kraje , Český rozhlas Karlovy Vary