Děti umí pořádně zabojovat, musíte se ale o ně zajímat, říká zakladatelka projektu Talent La Sophia
Projekt Talent La Sophia je mezinárodním projektem obecně prospěšné společnosti La Sophia, který má svou tradici a velkou úspěšnost. V tomto roce se uskuteční už 10. ročník. Zakladatelkou projektu je herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová, která se věnuje na svých akademiích sportovně a hudebně nadaným dětem z dětských domovů a dětem, kterým rodiče nemají možnost zaplatit talentové aktivity. Zápis do nového ročníku bude zahájen od 2 února. S Yvettou natáčel Gerhard Hadi:
Co vlastně obnáší získávání peněz na činnost nadace?
„Stát v předklonu pro člověka není přirozená věc. Snažím se stát hrdě, vzpřímeně a mluvit o tom, co je potřeba. My podporujeme i autistické děti, které mají mimořádné nadání. Podporujeme i hendikepované děti, které s námi ale nemohou na tu letní akademii. To je taková velmi klíčová záležitost, prázdninová, na které se setká padesát a více dětí a my do nich pumpujeme vše, jen aby se rozvinul jejich talent. A ty děti, které tuto krásnou dřinu zakusí, tak se pravidelně vrací a u autobusů pláčou, že ani nechtějí zpátky domů. Když se o to dítě staráte, o jeho volný čas, o jeho aktivity, o jeho sportování, o jeho kondici, hudební vzdělání… Jezdí s námi profesoři hudební teorie, hry na hudební nástroje. A sportovci, třeba fotbalisti, ti mají zase Marka Jankulovského, Tomáše Ujfalušiho, Kamila Čontofalského, který je ze Slovenska a je to vynikající brankář. A připojují se další – ze Slávie, ze Sparty, atd.“
Mezi podporovanými dětmi jsou i romské děti z vyloučených lokalit. Odmítl vás někdo na základě těchto důvodů?
„Nikdy jsem se s tím nesetkala. Na akademii neexistují rozdíly v barvě pleti, sociální rozdíly. Jde jen o to, kdo má talent, jen ten má právo být na akademii. Nemluví se tam ošklivě. Hned první den, když tam přijdu, oznámím dětem, co všechno by neměly dělat, protože pak by mohl následovat trest v podobě sbalení si kufrů a odjezdu. A pokud se mě chcete zeptat, kolik dětí už jsem propustila z akademie, tak za těch deset let to byly čtyři děti. Protože když se člověk snaží a vidíte, že je to dítě slušné, chce se učit, má tu pokoru, pak se k nim chovám jako ke svému synovi. Věřte mi, že jsem se nikdy nesetkala na koncertech, ani na galakoncertech, aby nějaké negativní … když máte talentované lidi, vzbuzuje to respekt. Proto všem dětem, které mají talent a chtějí jej rozvinout, chtějí studovat a něco dokázat, vylézt ven z té jamky, říkám, že to je dřina – ale pak je fantastický pocit, že nejste šikanovaní, protože vás začnou chránit rozumní a inteligentní lidé. A já věřím, že jich je hodně.“
Když má člověk talent a chce něčeho dosáhnout, měl by dodržovat některá pravidla. Jaká?
„To je kodex La Sophia. Když dítě vstoupí do projektu a má kvůli rodinným problémům problémy ve škole, tak se na to zaměřím a začnu se o to zajímat. Začnu ho motivovat tím, že když bude mít dobré výsledky, dáme mu šanci. Abychom viděli to zlepšení. Kolikrát komunikuji i se školou a řediteli škol. Přesvědčím i rodiče, že my jim budeme platit hodně věcí, ale oni že musí zůstat stranou a snažit se sami za sebe, aby dítě z projektu nevypadlo, protože to by byla velká škoda. Máme obrovské výsledky! Víte, co to je, motivovat 56 dětí na akademii tak, že se tam chtějí neustále vracet? Ony jsou zdravě soutěživé a vyplývá to z toho, že je zdravě posuzujeme. Myslím si, že toto je nejlepší cesta, jaká se dá vymyslet. Ty děti umí zabojovat, ale vy se o ně musíte zajímat. Ne povrchně, ale dopodrobna. A o tom projekt je.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.