Děti se už v první třídě učí němčinu. Základní škola v Chebu oživila tradici bilingvní výuky

23. květen 2024

Šestá základní škola v Chebu, kdysi vyhlášená jazyková škola, se před třemi lety rozhodla obnovit svou tradici a začít s bilingvní, tedy dvojjazyčnou výukou. Tento krok přinesl nejen zvýšení prestiže školy, ale také novou dimenzi vzdělávání pro více než 500 žáků, kteří školu navštěvují.

V bilingvních třídách, které na škole fungují třetím rokem, se děti od první třídy učí nejen česky, ale i německy. Němčinu aktivně používají ve všech předmětech, což odpovídá mottu školy: „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.“ Už od prvních školních dnů se děti snaží používat němčinu aktivně, neostýchají se mluvit a navazují přátelství s německy mluvícími vrstevníky.

„Výuka je zde náročnější, proto i zápis probíhá trochu jinak,“ vysvětluje vedení školy. „Potřebujeme, aby prvňáček v této třídě byl na školu zralý a uměl se vzdělávat i v němčině. Děti posuzujeme společně s psychologem a speciálním pedagogem.“ Tento proces je náročný nejen pro děti, ale i pro učitele. Na škole ale působí nadšení pedagogové, kteří projektu věnují svůj čas a osobní nasazení.

Projekt bilingvních tříd zaujal nejen rodiče, ale i pedagogickou veřejnost napříč celým regionem. Školu navštívilo několik ředitelů škol, kteří se chtěli inspirovat a případně zavést podobný typ vzdělávání i u sebe. Právě v západních Čechách je znalost němčiny velkou výhodou. Zejména v době, kdy mnoho lidí dojíždí za prací do Německa.

Šestá základní škola v Chebu se díky obnově bilingvní výuky stává příkladem moderní a inovativní školy, která nejen udržuje tradice, ale i připravuje své žáky na úspěšnou budoucnost v mezinárodním prostředí.

autoři: Jana Strejčková , nkr | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio