Dělat srandu je těžké. Každému, kdo se o to pokusí, fandím, říká imitátor Petr Jablonský
Svým hlasem dokáže napodobit desítky známých osobností, zejména z politického života. Na začátku kariéry Petra Jablonského stál obdiv k legendárním českým komikům. S jedním z nich, Luďkem Sobotou, pravidelně vystupuje.
Dělat srandu je těžké. Každému, kdo se o to pokusí, fandím, říká imitátor Petr Jablonský v pořadu Alex a host
Vzpomínkový pořad Návštěvní den u Miloslava Šimka původně vznikl k 10. výročí odchodu Miloslava Šimka. „Mělo to být jedno představení, ale diváci si přáli opakování a teď už jezdíme jedenáctým rokem,“ usmívá se imitátor.
„Byl to vlastně takový můj sen, který mi přišel neuskutečnitelný. A už od roku 2014 hraji v divadle Semafor s Luďkem Sobotou nebo i Jiřím Krampolem, když mu to umožní zdravotní stav. Dodnes si to moc užívám. Některé scénky, které jsem znal v podání Šimka a Soboty, tak hrajeme dneska s Luďkem spolu. A když vedle něj sedím jako Slávek Šimek a on je jako doktor Práskal, tak je to krásný pocit, splněný sen.“
Dělat zábavu je těžké
Jeho vzory v zábavě byli zejména Felix Holzmann, Miloslav Šimek, Jiří Grossmann, Jan Werich a Luděk Sobota. „Tak samozřejmě nezasměji se úplně všemu. Mám rád trošku chytřejší humor, kterého je dnes jak šafránu, ale na druhou stranu vím, jak je těžké dělat srandu. Takže každému, kdo se o to pokusí, přeji a fandím mu.“
Sám se rád baví a je vděčným posluchačem. „Když někdo pobaví mě, jsem za to rád. Mám v sobě extroverta, ale i introverta. Když vidím, že lidi chtějí srandu, tak jim udělám radost a něco předvedu, ale cíleně není moje povaha být hned od začátku v centru pozornosti.“
Petr Jablonský jako host Humoriády na cestách
Kdy: 4. června 2025
Kde: Rakovník
„Humor vzniká většinou na místě. Rád improvizuju a ladím se na společnou vlnu s publikem. Ale něco připravené s moderátorem Patrikem Rozehnalem máme.“
Nejen hlas, ale i grimasy
Jeho hlasem promlouvá také mnoho politiků. Sleduje průzkumy a zjišťuje, koho by se měl pro další volební období naučit. „Teď to vypadá, že do repertoáru přibude Kateřina Konečná nebo Filip Turek. Těším se na to, na druhou stranu je to docela náročné na učení. Takhle jsem jednou váhal nad osobností Cyrila Svobody, tehdejšího předsedy KDU-ČSL. A když se mi podařilo se ho naučit, tak odstoupil.“
Jeho imitátorské umění dotváří i mnoho grimas a gest. Tím si lidé postavu nějakým způsobem charakterizují. „To není samoúčelné. Když studuju konkrétní figuru, tak ji studuju komplexně jako člověka. Není to o tom, že bych je chtěl jen napodobit, ale chci si osvojit i způsob myšlení té osoby. A s tím jde právě i to vizuální zpracování.“
Koho se mu dosud nepodařilo imitovat a chtěl by se ho naučit? Jak se mu dabují ženy? Poslechněte si a podívejte se, koho všeho předvedl ve vysílání. Prozradíme, že slyšet byli nejen Miloslav Šimek, Halina Pawlowská, ale i politici Andrej Babiš nebo Petr Fiala. Podívejte se na video.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.