Def Leppard: Long Long Way To Go
Def Leppard je skupina, která vznikla v roce 1977 v Sheffieldu. Je příkladem velkého přátelství. Prokázala ho při těžkém úrazu bubeníka, který při nehodě přišel ruku.
Představte si, že jste bubeník slavné rockové skupiny. Jste uznávaný a před sebou máte skvělou budoucnost. A najednou je všechno pryč. To je případ Ricka Allena, bubeníka anglické skupiny Def Leppard. Jel se se svou přítelkyní projet ve své Corvetě poblíž Sheffieldu, když ztratil kontrolu nad vozidlem. Auto vyletělo z cesty a převrátilo se. Při této nehodě Allen přišel o levou paži, byla amputována, když byl vymrštěn z auta. Chvíli měl naději, lékaři se pokusili paži přišít zpět, nakonec ji ale kvůli infekci museli odstranit.
Pro každého bubeníka by ztráta jedné ruky byla katastrofální, ale Rick Allen se s touto skutečností rozhodl bojovat. S pomocí techniků a inženýrů si vyvinul speciální bicí soupravu, která mu umožnila hrát pouze jednou rukou a nohama. Díky tomu se Allen mohl po dvou letech v roce 1986 vrátit na pódium a pokračovat v hraní se skupinou Def Leppard. Měl v ní obrovskou morální podporu, ostatní členové skupiny se ukázali jako skuteční přátelé, okamžitě po nehodě dali najevo, že Ricka neopustí a že kapela bude pokračovat pouze s ním jako bubeníkem. Allenův příběh se stal inspirací pro mnoho lidí, nejen v hudebním světě, a ukazuje, jak je možné překonat i ty nejtěžší překážky.
O čem je píseň Long Long Way To Go? O rozchodu. Přeji ti všechno nejlepší, co může život přinést. Jen doufám, že na mě někdy myslíš. A i přesto, že cítím bolest, vím, že budu opět milovat. Přijde čas a já půjdu dál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.