Dálniční známky budou zdražovat pravidelně, snižovat by se měla podpora pro hybridy a elektromobily

19. únor 2024 12:15

Ceny dálničních známek by se do budoucna měly zvyšovat už pravidelně podle inflace. Postupně snižovat by se naopak měla podpora u dálničních známek pro hybridní a elektrická vozidla, řekl ministr dopravy Martin Kupka z ODS při své návštěvě Františkových Lázní.

Letos se od března po deseti letech cena dálniční známky výrazně zvedne, z 1500 korun na 2300 korun. Podle Kupky bylo zdražení nevyhnutelné. „Pokud by docházelo k postupnému nárůstu ceny dálniční známky podle inflace tak, jak je tomu v jiných státech, tak by dnes dálniční známka stála přes 2500 korun. My jsme se snažili najít přijatelnou výši ceny dálničních známek. Zároveň se ale letos otevře rekordní množství nových dálnic,“ zdůvodnil zdražení Kupka.

Pro motoristy se také od března zavádí nová jednodenní známka. Jak ministr podotknul, nové dálnice s sebou nesou na jedné straně větší komfort pro řidiče, zároveň ale přinášejí vyšší náklady na jejich údržbu. Česko se tak podle Kupky vydá cestou postupného zvyšování ceny dálničních známek podle inflace.

„Co se týká dálničních známek pro hybridní vozidla, tak letos platí pro plug-in hybridy 75procentní sleva. A co se týká elektromobilů, tak se o tom budeme do budoucna bavit, protože pochopitelně i elektromobily představují pro dálniční síť zátěž. Je jisté, že i podle toho, jaký bude přístup jinde v Evropě, tam nějaká sleva bude, ale o to jaká, bude teprve debata,“ dodal Kupka.

Karlovarským krajem zatím vede jen část dálnice D6. Její úsek mezi Karlovými Vary a Chebem zůstává i pro letošní rok od dálničního poplatku osvobozený.

autor: nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio