Čtvrtá svíce a Vánoční přání. Poslechněte si hudební dárky Českého rozhlasu v podání písničkářky Kaczi a zpěváka Davida Deyla

29. listopad 2022

Po dvouleté přestávce se Český rozhlas vrací k myšlence hudebního vánočního dárku pro své posluchače. Letos jsou hned dva. Interprety doprovází Symfonický orchestr Českého rozhlasu a zpěv dětí z Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

Kaczi: Čtvrtá svíce
Hudba: Kateřina Kouláková, Jan Kořenek, Petr Harmáček, Lukáš Hradil
Text: Jan Kořenek, Kateřina Kouláková
Aranže: Petr Harmáček
Hrají a zpívají: Kaczi, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Produkce videoklipu: Blue Lune Productions
Písnička vznikla za podpory Českého rozhlasu, Los Rentalos, Nemovitosti Kauer a srdečných přátel, kteří pomáhali s přípravou

Písnička Čtvrtá svíce od písničkářky a hudební skladatelky Kaczi vznikla podle adventních nedělí. Inspirací byla večeře zpěvačky s jejím přítelem, kdy seděli u stolu, popíjeli víno a zapálili čtvrtou svíci.

Na základě tohoto silného momentu napsal partner zpěvačky text, kterou věnoval Kaczi k Vánocům. „Je to píseň o lásce, milostném vztahu a adventním čase, který nám připomíná, abychom si na sebe vzájemně našli čas a dělali si radosti,“ říká Kaczi, která ve své tvorbě balancuje mezi folkem, popem a šansonem.

Atmosféru písně krásně dobarvují Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Obě skladby byly natočené v legendárním studiu A v Karlíně.

Vánoční přání Davida Deyla

Druhá píseň je duet, a to dokonce mezinárodní. Spolu s Davidem Deylem nazpívala píseň slovenská zpěvačka Kristina. Poslední československý vánoční duet byly Zvonky štěstí s Darou Rolincovou a Karlem Gottem. O vzniku písně Vánoční přání se rozpovídal autor hudby a zpěvák David Deyl:

David Deyl: Vánoční přání
Hudba: David Deyl
Text: Tomáš Roreček
Aranže: David Solař
Hrají a zpívají: David Dayl (zpěv a piano), Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Produkce: Marcus Tran
Label: Warner Music
Režie videoklipu: Viktor Odehnal

„Chtěl jsem napsat svižnou energickou píseň, která nebude pouze líbivou melodií, ale bude mít tradiční základ. Protože Vánoce jsou pro mě oslavou tradic a rodinnými chvílemi. Inspirací bylo moje dětství, které se odehrávalo v československém prostředí. Měl jsem velkou radost, když Kristína s natáčením souhlasila. Splnila mi přání a zároveň to je první letošní dárek.“ 

Největší výzvou pro něj bylo angažmá Symfonického orchestru Českého rozhlasu. „Spolupráce s takovým tělesem je vždy něčím mimořádným. Svým přístupem a profesionalitou velmi pomohl David Solař, který celou píseň pro orchestr zaranžoval.“

zdroj: Český rozhlas

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?