Co znamená fidlovačka? Pokud vám slovo evokuje fidlání na housle, nejste daleko od pravdy. Významů je ale víc a začalo to u ševců
Asi každý z nás někdy slyšel slovo fidlovačka. Pod tím slovem si ale může představit víc různých pojmů. Všechno začalo u ševcovského nástroje na hlazení, takzvané fidlování kůže, ze které se šily boty.
Jednou za rok, vždycky ve středu po Velikonocích, se v pražském nuselském údolí konala slavnost jara, které místní ševci také říkali Fidlovačka. Symbol této slavnosti představovala břízka ozdobená věncem z jarních květů, stuhami, malovanými kraslicemi a na vrcholku břízy byla připevněna ševcovská fidlovačka.
Tato slavnost se v první polovině 19. století stala předlohou divadelní veselohry Josefa Kajetána Tyla, ze které pochází česká státní hymna Kde domov můj. Fidlovačka je ale také park a divadlo. Park leží v pražských Nuslích přesně v místech, kde se dříve konaly jarní slavnosti.
Divadlo Na Fidlovačce zde vzniklo ve 20. letech 20. století, tehdy se jmenovalo Tylovo. Pak několikrát změnilo název, hrozila mu demolice a teprve po pečlivé rekonstrukci z roku 1998 se oficiálně jmenuje Divadlo Na Fidlovačce.
Pokud vám ale slovo fidlovačka evokuje fidlání, tedy hru na housle, nejste daleko od pravdy. Fidlat je odvozeno od latinského slova Vitulare, což znamenalo hrát na housle, ale také veselit se nebo zpívat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka