Chloubou Brodku u Přerova je unikátní zvonkohra. Pochází z místní věhlasné zvonařské dílny

25. duben 2022

Brodek u Přerova v Olomouckém kraji proslavila tamní rodinná zvonařská dílna po celém světě. Navštívili ji všichni naši polistopadoví prezidenti a do městyse kvůli ní míří i turisté. Velkým lákadlem a atrakcí se pro ně před dvaceti lety stala i unikátní zvonkohra, která je druhá největší v Česku.

Josef a Laetitia Dytrychovi založili zvonařskou dílnu v roce 1950. Řemeslně i umělecky neobvykle náročné řemeslo dokázali zvládnout a dovést na zcela mimořádnou úroveň jen vlastním úsilím a samostudiem. Když po patnácti letech tvůrčí práce zakladatel Josef Dytrych náhle zemřel, v započaté práci pokračovala jeho žena. Brodecká dílna tehdy odlévala stovky umělecky ztvárněných zvonů, které v kostelích chyběly po válečných rekvizicích.

V 80. letech minulého století převzala firmu pokračovatelka rodu, dcera Marie Tomášková -Dytrychová. Vybudovala nové dílenské prostory a roční produkce tehdy dosahovala přibližně patnáct set zvonů nejrůznějších velikostí, které dnes zní po celém světě. V současné době je brodecká zvonařská dílna v rukou třetí generace žen, vnučky Leticie Vránové - Dytrychové. Mimochodem, žena ve vedení zvonařské dílny je prý světovou raritou.

Brodecká zvonkohra je skvost

Zvonařské řemeslo zasahuje do mnoha oborů. Každý zvonař musí být dobrý matematik, fyzik, slévač, modelář, výtvarník a cizelér. A musí ovládat i hudební teorii. Není pochyb o tom, že brodečtí zvonaři zvládají svoji práci na výbornou. Jejich zvony je slyšet třeba v japonské Hirošimě, americkém Texasu, ruském Jakutsku, jihoafrickém Kapském městě, kanadském Vancouveru, v Austrálii a samozřejmě i po celé Evropě. Většina produkce ovšem stále nachází odbytiště v České republice a na Slovensku.

Zvonkohra umí zahrát světské a lidové melodie, ale i písničku od Beatles

Dalším vrcholem zvonařského řemesla jsou zvonkohry. Ty z Brodku se nacházejí v Praze, Brně, Olomouci a v dalších městech. A také přímo v sídle rodinné firmy. Zvonkohra zdobí park v prostranství u kostela. Vůbec poprvé se rozezněla na přelomu tisíciletí.

Zvony jsou zavěšené na kovové konstrukci, která má sama o sobě tvar zvonu, a je jich na ní celkem dvaadvacet. Zahrát umí nejen světské nebo lidové melodie, ale třeba i písničku od Beatles. Zvonkohra v Brodku u Přerova je volně přístupná. Pokud budete chtít nahlédnout do tajů zvonařského řemesla, můžete si prostřednictvím kontaktů uvedených na webových stránkách firmy domluvit i prohlídku zvonařské dílny.

autor: Jana Zemková
Spustit audio