Chebská 6. základní škola ztratí bilingvní výuku kvůli nové vládní směrnici
Od roku 2027 se v chebské 6. základní škole přestanou vyučovat předměty v němčině. Nový rámcový vzdělávací program zavádí povinnost učit angličtinu jako první cizí jazyk už od první třídy. Škola, která čtyři roky nabízí bilingvní výuku, je rozhodnutím ministerstva zklamaná.
Ředitelka školy, Štěpánka Černá, vyjadřuje zklamání nad rozhodnutím, které narušuje jejich dosavadní úsilí. Škola investovala do výcviku učitelů, spolupracuje s německými školami a těšila se velkému zájmu rodičů. Ti jsou rovněž zklamáni, protože jejich děti se už učí německy a nový systém jim tuto možnost odebere.
„Vzhledem k tomu, že již vlastně 4 roky se tímto programem zabýváme, stálo nás to úsilí, finance, všechno, tak trošku nám zbývají oči pro pláč a nevíme jak dál. Museli jsme si shánět rodilý mluvčí, což vůbec není jednoduché. Museli jsme si taky vychovávat naše pedagogy. To znamenalo i požádat některé, jestli by si nerozšířily svoji kvalifikaci a to právě dělají. A teďka neví, jestli vůbec to mají dodělat,“ uvedla ředitelka školy, Štěpánka Černá.
„Pro mě je tou největší motivací náš bilingvní program. Teď jsem z té situace velmi rozčarovaná, protože vlastně nevím, jestli mám pokračovat ve studiu, protože tak, jak to ministerstvo plánuje nastavit, tak ta aprobace je využitelná minimálně,“ uvedla jedna z učitelek Bohuslava Hlavničková.
„Od mých kolegů z partnerských škol v Německu mám zprávy opačné, kdy oni na svých školách zahajují a motivují ostatní, aby studovali český jazyk jako jazyk svého souseda. A my bychom tady měli s němčinou prakticky na té hlavní úrovni skončit. Je to pro mě zdrcující, překvapující, jsem z toho naštvaná,“ doplnila.
Výjimky ve výuce jsou zatím nedohlednu
Ministerstvo školství zatím odmítá udělit výjimky. Podle jeho mluvčího nebude bilingvní výuka problémem, pokud bude zahrnovat i angličtinu. Přesto se školy, jako ta chebská, snaží najít způsoby, jak pokračovat ve své osvědčené praxi.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soumrak liberální demokracie? Jsme na prahu změny světového řádu, vysvětluje politoložka
-
Budoucí vláda snad pochopí, co jsme vybudovali. Já u toho nebudu, říká Foltýn po roce jako šéf ‚stratkomu‘
-
Detektivové protimafiánské centrály zasahují na krajském úřadě Plzeňského kraje. Zadrželi dva lidi
-
Ruské úřady zabavují a prodávají majetek Ukrajinců. Mezi nimi je i apartmán manželky Zelenského