Cheb přichystal netradiční akci k výročí 75 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Náměstí Jiřího z Poděbrad v Chebu

Příští týden uplyne 75 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a lidé po celém světě si připomenou památku obětí holocaustu. Město Cheb se k významnému výročí přidává netradiční akcí – Týdnem židovské kultury.

Odhalení pamětní desky chebské synagogy, čtení z děl židovských autorů nebo písně zpívané jidiš. To je jen část programu, který připravili historici ve spolupráci městskou knihovnou v Chebu, a to v rámci Týdne židovské kultury. Tematické akce mají připomenout památku obětí holocaustu.

Týden židovské kultury v Chebu zahájilo 20. ledna divadelní představení karlovarského Divadla Dagmar, které návštěvníkům přiblížilo osudy básníka židovského původu Jiřího Ortena. Na každý den v tomto týdnu pak připadá jedna akce. Dnes 21. ledna po 18. hodině se můžou zájemci těšit na přednášku historika a organizátora připomínkového týdne Jakuba Formánka s názvem Reflexe viny. Všechny pořady, s výjimkou závěrečného nedělního koncertu, jsou v prostorách městské knihovny a jsou přístupné zcela zdarma.

Odhalení pamětní desky i koncert

V sobotu 25. ledna odpoledne bude na budově v ulici Obrněné brigády, přímo naproti městské knihovně, odhalena nová pamětní deska, na které bude vyobrazena bývalá místní synagoga v době svého vzniku, tedy z konce 19. století. Doplní tak stávající plaketu, na které jsou uvedené základní historické údaje o významné budově, která nepřežila druhou světovou válku.

Během týdne si můžou zájemci vybrat i z dalších bodů programu – ve středu to bude koncert kapely Jidiš ve třech, ve čtvrtek pak budou herci chebského divadla předčítat z děl židovských autorů. Vrcholem programu bude koncert k výročí holocaustu, který se koná v neděli v Západočeském divadle v Chebu.

V úvodu vystoupí například i místní farář Petr Hruška a zazní státní hymny České republiky a státu Izrael. Během koncertu budou moct lidé přispět do sbírky pro Hospic svatého Jiří. Její výtěžek bude vyhlášený na konci večera. V divadle při zakončení Týdne židovské kultury zazní skladby od Felixe Mendelsohna – Bartholdyho nebo Mozartovo Requiem.